Żniwne pogotowie cenowe: Zbiory jęczmienia z kłopotami

Rolnicy posiadający uprawy jęczmienia ozimego rozpoczęli walkę z pogodą o zbiory. W południowej i centralnej części kraju zboże jest gotowe do koszenia, ale opady deszczu krzyżują plany.

 

Tam, gdzie w ciągu ostatnich kilku dni nie wystąpiły opady deszczu (a było takich regionów wiele) maszyny żniwne pracowały na polach jęczmienia. Wilgotność ziarna – jak nas informowaliście – od 15 do 18%, a zatem trzeba je dosuszyć. Niektórzy rolnicy wolą jednak ponieść ten dodatkowy koszt byle tylko zebrać plon z pola. Prognozy pogody na najbliższe dni nie napawają optymizmem – prawie codziennie możemy spodziewać się słabszych lub silniejszych opadów deszczu. A każdy taki deszcz na dojrzałe kłosy jęczmienia to niemal gwarancja kolejnych strat w plonach.

W związku z tym na krajowym rynku nie ma dużej podaży tegorocznego ziarna jęczmienia, ale też nie ma dobrych ofert skupu. Za zboże prosto z pola skupy oferują od 500 do 520 zł netto/t. Natomiast za zeszłoroczne ziarno, które coraz trudniej jest kupić, handlowcy płacą od 540 do nawet 580 zł netto/t. Obrót zeszłorocznymi plonami niemal zamarł, ponieważ po pierwsze – nie zostało go wiele, a po drugie – spora grupa skupujących dopiero szykuje się do nowych zakupów i chwilowo wstrzymała handel.

Prognozy zbiorów i cen

Jak pisaliśmy już w poprzednim komentarzu, wiele wskazuje na to, że na tegoroczne plony można patrzeć optymistycznie, ponieważ generalnie aura pogodowa sprzyjała rozwojowi zbóż. Ale sprawa nie jest przesądzona z kilku powodów. Po pierwsze, czerwcowe burze wraz z porywistym wiatrem sprawiły, że na wielu plantacjach intensywnie nawożonych azotem zboże wyległo. Po drugie, lipcowa pogoda ma być na zmianę upalna i deszczowa, a to będzie sprzyjało rozwojowi chorób grzybowych kłosów. I wreszcie - lipcowa pogoda może sprawić, że żniwa znów będą „szarpane”, co może się odbić na jakości zbiorów.

Jednak niezależnie od tego, ceny zbóż na świecie w tym sezonie mogą rosnąć. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa spodziewa się globalnych podwyżek cen ziarna. Według jej analiz, najniższe stawki cen mamy już za sobą, a obecny trend jest rosnący, co jest wypadkową wielu czynników.

Oto średnie ceny netto krajowych zbóż z najnowszej sondy:

  • pszenica konsumpcyjna – 685 zł/t,
  • pszenica paszowa – 668 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 566 zł/t,
  • pszenżyto – 621 zł/t,
  • jęczmień paszowy – 560 zł/t,
  • kukurydza sucha – 670 zł/t.

 

Źródło: www.topagrar.pl