Gwałtowne burze i ochłodzenie. Nadchodzą "zimni ogrodnicy"

W tym czasie nad Europę środkowo-wschodnią napływają zwykle chłodniejsze masy powietrza. Mogą występować też przymrozki, które są szczególnie niebezpieczne dla kwitnących roślin rolniczych i sadowniczych, jak i tych znajdujących się w początkowych fazach rozwojowych.
 

Także w tym roku synoptycy zapowiadają załamanie pogody w czasie "zimnych ogrodników". Do Polski wkroczył już front atmosferyczny (od północnego-zachodu), który niesie ze sobą masy zimnego, arktycznego powietrza. Stopniowo będzie on przemieszczał się wgłąb kraju wywołując gwałtowne zjawiska atmosferyczne, tj. burze z porywistymi wiatrami, a lokalnie także opady gradu.

Po przejściu frontu ma nastąpić znaczący spadek temperatury w ciągu dnia i w nocy (miejscami przy gruncie do -3 oC).

 

Bardziej szczegółowa prognoza pogody na najbliższe dni znajduje się poniżej.

 

Dzień: 11.05.2020 od 07:30 do 19:30 (poniedziałek)

 

W dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu początkowo małe i umiarkowane. Miejscami, z wyjątkiem krańców południowo-wschodnich, przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Najgroźniejsze burze na obszarze od Suwalszczyzny i Podlasia po Opolszczyznę i Dolny Śląsk, w tym pasie prognozowane sumy opadów do 20 mm, 25 mm.

 

Temperatura maksymalna od 8°C, 10°C na wybrzeżu i Pomorzu do 24°C w centrum kraju i 28°C, 29°C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, północny i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie południowy, w porywach do 80 km/h, także poza rejonami występowania burz, zwłaszcza na Pogórzu Karpackim. Wysoko w górach porywy wiatru do 110 km/h.

 

Noc: 11/12.05.2020 od 19:30 do 07:30 (poniedziałek/wtorek)

 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. We wschodniej połowie kraju i na Opolszczyźnie zanikające burze, lokalnie z gradem. Na północnym wschodzie i w centrum kraju prognozowane sumy opadów do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 3 cm - 5 cm, na terenach nizinnych krótkotrwały, na terenach podgórskich pokrywa utrzyma się także w ciągu dnia. W górach opady śniegu, przyrost pokrywy o 10 cm.

 

Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, na zachodnim wybrzeżu i na krańcach południowo-wschodnich cieplej: od 5°C do 10°C, w kotlinach sudeckich około -2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w czasie burz w porywach do 80 km/h, na wschodzie kraju do 70 km/h, nad morzem do 65 km/h, północny i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 130 km/h.

 

Dzień: 12.05.2020 od 07:30 do 19:30 (wtorek)

 

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Na terenach podgórskich rano może utrzymywać się kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna. Temperatura maksymalna od 8°C do 12°C, w dolinach karpackich około 6°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na północy i wschodzie okresami dość silny, w porywach do 60 km/h, rano na wschodzie kraju do 70 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach porywy wiatru do 80 km/h.

 

Noc: 12/13.05.2020 od 19:30 do 07:30 (wtorek/środa)

 

W nocy zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. W północnej połowie kraju przelotne opady deszczu, lokalnie, zwłaszcza nad morzem, możliwy deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna. Temperatura minimalna od -1°C do 4°C, na wybrzeżu do 6°C, przy gruncie spadki do -3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni.

 

Kolejne noce bardzo chłodne, temperatury nad ranem w granicach od -1°C do 4°C, przy gruncie w wielu miejscach spadki do -3°C. Do końca tygodnia nie prognozujemy wyraźnego ocieplenia - wskazują meteorolodzy IMGW-PIB. Codziennie przelotne opady deszczu, zwłaszcza w północnej połowie kraju. W środę i w czwartek temperatura wzrośnie zaledwie do 14°C. W kolejnych dniach, gdy pojawi się więcej słońca, głównie na południu Polski, może wynieść ok. 16°C. 

 

Źródło: www.agropolska.pl


Fatal error: Class 'FeedsAccountSwitcher' not found in /public_www/sites/all/modules/feeds/includes/FeedsSource.inc on line 300