Jakie są podstawy funkcjonowania rolnictwa w Polsce?!

Szef resortu podkreślił, że na sytuację polskiego rolnictwa ma wpływ także fakt, że polski rolnik jest szczególnie przywiązany do ziemi, na której pracuje, gdyż jest ona jego własnością, często przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Minister przypomniał, że podstawą funkcjonowania rolnictwa są gospodarstwa rodzinne.

Polska jest państwem, które posiada konstytucyjny zapis, stanowiący o tym, że podstawą ustroju rolnego jest gospodarstwo rodzinne. To również jest elementem sukcesu polskiego rolnictwa i branży spożywczej. Eksport naszych produktów rolno-spożywczych to około 1/5 produkcji tego sektora i dodatnie saldo w handlu na poziomie 3,5 mld euro.

Stanisław Kalemba odniósł się także do nowej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej i poinformował, że w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013 gospodarstwa rodzinne będą mogły liczyć na szczególne wsparcie. – W Programie Obszarów Wiejskich zostanie uruchomione nowe działanie skierowane do niewielkich gospodarstw – powiedział.

Konferencja została zorganizowana w odniesieniu do ogłoszenia roku 2014 Międzynarodowym Rokiem Rolnictwa Rodzinnego ONZ. Głównym poruszanym tematem była rola rolnictwa rodzinnego we współczesnej gospodarce.

Uczestnicy zgodzili się z opinią opublikowaną przez Komitet ds. Światowego Bezpieczeństwa Żywnościowego ONZ, mówiący o tym, iż państwa członkowskie ONZ w pierwszej kolejności powinny uwzględnić wsparcie produkcji żywności w małych gospodarstwach. Przyczyni się to bowiem do rozwoju terenów wiejskich, a także poprawy sytuacji żywnościowej na świecie.

W trakcie dyskusji poruszano zagadnienia istotne zarówno dla funkcjonowania, jak i przyszłości gospodarstw rodzinnych. Rozmawiano o wyzwaniach, jakie stawia przed rolnictwem współczesność: globalizacja, problemy żywnościowe na świecie, rolnictwo a środowisko.

Do uczestnictwa w konferencji, oprócz ministra rolnictwa, zaproszeni zostali szefowie klubów parlamentarnych, prezydia sejmowej i senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi, prezesi rządowych agencji rolnych oraz media.

Spotkanie dało możliwość skonfrontowania różnych opinii i środowisk w kontekście funkcjonowania i przyszłości gospodarstw rodzinnych.

Źródło:www.agronews.com.pl