Konferencja CEJA

Sesje panelowe zostały poprzedzone krótkimi wprowadzeniami przez sprawozdawcę. Wszystkie trzy panele ( edukacja i szkolenia; dostęp do zawodu; dostęp do wsparcia publicznego ) były na wysokim poziomie dzięki mówcom pochodzącym ze środowisk decyzyjnych, politycznych, naukowych oraz rolniczych. Prezentacje dotyczące ich własnych obszarów zainteresowań i działań pobudziły uczestników konferencji do owocnej dyskusji, prowadzonej przez wiceprzewodniczących CEJA.

Konferencję otworzył przewodniczący CEJA Joris Baecke, który krótkim wystąpieniem wprowadził w trudną tematykę dialogu społecznego. Następnie przedstawiciele DG Eployment - Norbert Schobel, DG Agri - Alina Ujupan oraz Europejskiej Federacji Związków Zawodowych w Sektorze Żywności, Rolnictwa i Turystyki (EFFAT) zaprezentowali swoje stanowisko. Profesor Philippe Lebailly i Francois Terrones Gavira z Uniwersytetu Gembloux Agro Bio - Tech przedstawili wyniki badania głównych trendów wśród młodych rolników. Jednym z głównych problemów z jakimi spotykają się młodzi rolnicy jest dostęp do ziemi. Według analizy przeprowadzonej przez uczonych ok. 50% z nich dzierżawi co najmniej 75% ziemi przez nich uprawianej. Kolejnymi utrudnieniami, z którymi spotykają się młodzi rolnicy, jest dostęp do kredytów i duże nakłady inwestycyjne potrzebne na początku działalności. Carla Martins z EUROSTATu przedstawiła dane na temat wykorzystania przez młodych rolników różnych form wsparcia przeznaczonych na rozpoczęcie działalności. Gesa-Wesseler analityk społeczno-ekonomiczny DG Agri podkreśliła potencjał młodych rolników oraz znaczenie jakie odgrywają w zrównoważonym rozwoju Europy.

 

Pierwszy panel konferencyjny otworzyła wiceprzewodnicząca CEJA Ingrid Petterson. Profesor Constantine Sflomos z Instytutu TEI Athens omówił stosowanie szkoleń zawodowych dla rolników. Giulio Felicetti ze stowarzyszenia Agricoltora e Vita przedstawił możliwości kursów i kształcenia online. Matteo Bartolini ze stowarzyszenia CIA-AGIA zaprezentował analizę dotyczącą wykorzystania przez młodych rolników programu Erasmus dla przedsiębiorców.

Drugi panel konferencji otworzył przewodniczący GEOPA-COPA Chris Botterman, przybliżając tematykę dialogu społecznego. Następnie Bart IJntem - przedstwaiciel Rabobanku przedstawił politykę banków wspierających młodych rolników. Dimitri Liorit z SAFER (francuska organizacja ds. obrotu ziemią rolną) zaprezentował francuskie rozwiązanie i praktyki dotyczące obrotu ziemią. Edmond Connolly z Macra na Feirme przedstawił rozwiązania mające na celu usprawnienie obrotu ziemią.

Trzeci panel konferencji otworzył wiceprzewodniczący CEJA Jose Fernando Robles. Mara Lai z Europejskiej Sieci na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich przedstawiła aktualne informacje na temat wsparcia na jakie młodzi rolnicy mogą liczyć z WPR. Josefine Loriz-Hoffman z DG Agri przybliżył problem reformy WPR i poruszył zagadnienie różnych środków wsparcia młodych rolników. Ostatnim mówcą był przewodniczący CEJA Joris Baecke wyraził on obawę cięciami budżetowymi, które dotkną przyszłą WPR, wypowiedział się również o środkach wsparcia, które powinny się w niej znaleźć.

Drugiego dnia uczestnicy konferencji odwiedzili dwa gospodarstwa rolne. Pierwsze z nich znajduje się w Walonii i jest prowadzone przez dwóch braci, którzy przejęli je od rodziców. Stado liczy 200 krów ras mlecznych i 350 sztuk bydła mięsnego rasy Belgian Blues. Oprócz hodowli bydła bracia organizują również szkolenia, które odbywają się w ich gospodarstwie. Drugie gospodarstwo, zlokalizowane we Flamandii, również jest prowadzone przez dwóch braci, którzy je odziedziczyli. Zajmuje się hodowlą bydła mięsnego a stado liczy 190 sztuk.