Młodzi rolnicy zwracają dotacje z powodu nieuzupełnienia wykształcenia.

Opisywaliśmy przypadki, w których ARiMR występuje o zwrot dotacji od „Młodych rolników”

Więcej: Jak musi być wykształcony „Młody rolnik” z PROW?

Zapytaliśmy w ARiMR o to, ilu rolników musiało zwrócić otrzymaną pomoc dla młodych z PROW.

Jak poinformowano, w ramach PROW 2007-2013 zgłoszono należności wobec 7 037 rolników, w tym postępowania w toku trwają dla 489 rolników.

W ramach PROW 2014-2020 – liczba zgłoszonych należności to 92 rolników, w tym postępowań w toku – 13 rolników.

Środki zwrócone przez rolników agencji nie są zwracane do UE. Zapytana, czy pomoc zwracana z „Młodego rolnika" jest zwracana do UE? Gdzie trafiają te środki? – ARiMR odpowiada:

 „Zgodnie z § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 24 listopada 2017 w sprawie środków na realizację wspólnej polityki rolnej, środki z tytułu zwrotu nienależnie pobranych płatności objętych klasyfikacją budżetową EFRROW są przekazywane przez agencję płatniczą, w terminie miesiąca od dnia ich odzyskania, na rachunek bankowy do obsługi płatności w ramach wspólnej polityki rolnej prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego w oparciu o umowę, o której mowa w art. 208 ust.2 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, chyba że w tym terminie środki te pomniejszą zapotrzebowanie zgodnie z § 3 ust. 2.

Jednocześnie zgodnie z § 8 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów odsetki od środków, o których mowa w ust. 1, są przekazywane przez agencję płatniczą, w terminie miesiąca od dnia ich odzyskania, na rachunek bankowy wskazany w przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, chyba że w tym terminie odsetki te pomniejsza zapotrzebowanie zgodnie z § 3 ust. 2.”

Agencja podała, że z danych zgromadzonych w systemie informatycznym wspierającym obsługę spraw w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom" w ramach PROW 2007-2013 wynika, że najczęściej sprawy windykacyjne prowadzone były w przypadkach nieuzupełnienia wykształcenia w wyznaczonym terminie oraz niepodlegania ubezpieczeniu w KRUS w pełnym zakresie jako rolnik.

Zastrzegła przy tym, że w systemie wspierającym obsługę wniosków w ramach poddziałania 6.1 „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników" na operacje typu „Premie dla młodych rolników" objętego PROW 2014-2020 nie ma danych dotyczących przyczyn wszczynania postępowań windykacyjnych.

Źródło: https://www.farmer.pl