Pracownicy z Ukrainy mogą pozostać w gospodarstwach.

Zarząd PFHBiPM apelował 18 marca 2020 r. do Premiera RP o podjęcie pilnych działań w celu pozwolenia na wjazd do Polski pracowników z Ukrainy lub pozwolenie na pobyt na terytorium kraju do odwołania tym pracownikom, którzy już u nas są.

Wnioskodawcy w uzasadnieniu napisali, że w wielu gospodarstwach mlecznych pracownicy zza wschodniej granicy stanowią jedyną siłę roboczą.

Rząd w przyjętej przez Sejm ustawie uwzględnił wniosek PFHBiPM dotyczący cudzoziemców pracujących w polskich gospodarstwach rolnych.

Ustawa z dnia 28 marca 2020 r. wnosi poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W przypadku, gdy termin do złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy wypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, termin ten ulega przedłużeniu do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu wyjątkowego.

Natomiast jeżeli ostatni dzień okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy krajowej przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania ogłoszonego stanu.

W takim przypadku w dokumencie podróży cudzoziemca nie umieszcza się nowej naklejki wizowej.

Jeżeli ostatni dzień okresu ważności zezwolenia na pobyt czasowy przypada w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, okres ważności tego zezwolenia ulega przedłużeniu z mocy prawa do upływu 30. dnia następującego po dniu odwołania stanu.

W takim przypadku nie wydaje się, ani nie wymienia się karty pobytu.

 

Źródło: www.agropolska.pl