Skup bydła: Wiosną ceny rosną!

Wiosną ceny rosną 

Nie sprawdziły się pesymistyczne zapowiedzi z ubiegłego tygodnia. Rośnie temperatura i rosną ceny. Zdrożały zwłaszcza jałówki i krowy. Na byki jest mniejsze zapotrzebowanie.
 

Od ponad trzech tygodni utrzymuje się zwiększony popyt – zwiększone zapotrzebowanie płynie zarówno z krajów Unii, jak i z państw, do których eksportujemy wołowinę z bydła ubitego rytualnie. W tym tygodniu podaż nie nadążała, stąd niewielkie wzrosty cen – 0 0,10–0,20 zł/kg.
– Wzrosło zapotrzebowanie na wołowinę z uboju rytualnego, a to pociągnęło za sobą także wzrost cen na wołowinę z uboju "normalnego". Problem w tym, że kraje Unii nie za bardzo chcą płacić więcej, więc prawdopodobnie ten zwyżkowy trend długo się nie utrzyma – poinformowali nas skupujący. Wiosną zazwyczaj popyt nieco rośnie, by potem spaść w miesiącach wakacyjnych.

Wciąż nie widać zwiększonej podaży krów, wręcz brakuje tego asortymentu – część mleczarni znacząco obniżyło ceny (nawet poniżej 1,20 zł/l),  ale wciąż jest wiele takich, gdzie cena mleka utrzymuje się na dość dobrym poziomie (1,50 zł/l, a nawet więcej). 

Byki wysoko


Z przeprowadzonej przez „top agrar Polska” sondy cenowej wynika, że aktualnie najwyższa cena za byki w wadze poubojowej to 13,90 zł netto/kg, a najniższa to nadal 12,90 zł netto/kg. W wadze żywej za byki ubojnie płacą maksymalnie 8 zł netto/kg, a minimalnie 7 zł netto/kg.

Najwyższa cena za krowę w wadze poubojowej  – 12,60 zł netto/kg, a najniższa pozostała na tym samym poziomie – 10,80 zł netto/kg. W wadze żywej za krowę producent otrzyma maksymalnie 6,30 zł netto/kg, a stawka minimalna obniżyła się do 5,2 zł netto/kg.

 

Źródło: TopAgrar.pl