Strażacy i rolnicy razem przeciwko pożarom na polach

Na genialny pomysł wpadli strażacy z gminy Grębocice (powiat polkowicki, województwo wielkopolskie) wraz z władzami gminy. Wymyślili akcję „Strażacy są z rolnikami! Kosisz zboże - daj im znać!”, która jest skierowana do wszystkich rolników.

Akcja trwa od 18 lipca aż do odwołania. Przez cały ten czas w gminnej OSP dyżurować będzie kierowca i trzech strażaków. Będą oni w gotowości bojowej do niesienia pomocy w każdej chwili. Wszystko po to, by maksymalnie skrócić czas reakcji na zgłoszenie i dotarcia na miejsce pożaru. W ramach akcji strażacy proszą rolników o poinformowanie Komendanta Gminnego Straży Pożarnej w Grębocicach o zamiarze koszenia zboża. 

Strażacy ochotnicy apelują również do samych rolników, żeby mieli z sobą na polu w kombajnach i ciągnikach sprawne gaśnice, które mogą zgasić ogień w samym zarodku, unikając tym sposobem tragedii. Strażacy radzą również mieć w pogotowiu ciągnik z talerzówką, ponieważ wykonując szybko podorywkę można powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia i i uchronić sąsiednie pola przed spaleniem. 

Całą akcję tego żniwnego pogotowia bojowego strażaków będzie finansował Urząd Gminy w Grębocicach. 

 

Źródło: https://www.topagrar.pl/articles/wypadki-rolnicze/strazacy-i-rolnicy-razem-przeciwko-pozarom-na-polach/