- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
W Krakowie odbyło się "Forum Młodych Rolników"
Celem spotkania była integracja młodych rolników wiążących swoją przyszłość z produkcją rolną, posiadaniem nowoczesnego gospodarstwa i mogących śmiało konkurować z rolnikami z UE. W województwie małopolskim ilość młodych, którzy przejmują gospodarstwa jest niewielu. Jest to bardzo niepokojące zjawisko wynikające z braku możliwości rozwojowych gospodarstw , braku wolnych środków finansowych, braku ziemi a często znaczną trudnością ze znalezieniem życiowej partnerki.
Otwierając Forum Prezes zarządu MIR zwrócił się do młodych gości przytaczajac słowa Paula Coehlo: „Droga wiedzy stoi otworem przed wszystkimi ludźmi, przed każdym zwykłym człowiekiem. Trzeba tylko, by młode umysły chciały czerpać z wiedzy i doświadczeń gromadzonych latami przez starsze pokolenia”.
Po powitaniu jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prorektor dr hab. inż. Stanisław Małek. Mówił o tym, jak bardzo zmieniło się oblicze polskiej wsi , co szczególnie widoczne stało się po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Pieniądze, które poprzez ARiMR popłynęły do polskich rolników, przyniosły konkretne korzyści, między innymi w postaci wzrostu produkcji rolnej oraz jej eksportu. Jednak w dalszym ciągu wieś boryka się z wieloma problemami, jednym z nich jest duże rozwarstwienie jej mieszkańców. Zniwelowanie tego zjawiska będzie jednym z zadań młodego pokolenia. Jako Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, profesor Małek podkreślił wysoki poziom, który prezentują polscy studenci, znani za granicami kraju ze swych uzdolnień, zapału i pracowitości. Władze uczelni starają się dostosowywać programy nauczania zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami, mając nadzieję, że wiedza, którą zdobywają studenci UR będzie miała zastosowanie w praktyce.
Następnie, jak zwykle zajmująco przeprowadził swój wykład pan profesor Czesław Nowak, w dowcipny sposób wskazując na różnice między młodymi rolnikami z Polski i z UE. Zauważył, że „(…) wiara w to, że się z nami liczą, jest wiarą złudną. Liczą się z nami na tyle, na ile liczą się z kimś bogatym, czy to z człowiekiem, czy instytucją. Dlatego musimy stawiać na gospodarkę. Gdy będzie silna, będą się z nami liczyć.” Przedstawił w punktach czynniki, które tę gospodarkę skutecznie osłabiają, są to: szara strefa, korupcja, obciążenia związane z systemem emerytalnym, pogłębiający się w Polsce niż demograficzny oraz wciąż za wysoka śmiertelność, zwłaszcza mężczyzn. Profesor zachęcał również byśmy nauczyli się czerpać z doświadczeń tych, którym udało się uporać z wieloma problemami, za przykład dając Danię czy Finlandię.
Kolejno głos zabierali: Dyrektor Departamentu Rolnictwa Sejmiku Województwa Małopolskiego pan Jan Grabski, pan Stanisław Siemek z Urzędu Wojewódzkiego z Wydziału Rolnictwa oraz kierownik Oddziału Regionalnego ARiMR w Krakowie pan Włodzimierz Okrajek. Ten ostatni starał się szczególnie zachęcić do składnia wniosków osoby, które rozpoczynają działalność rolniczą, gdyż wciąż są do wykorzystania premie z PROW 2007-2013.
Obecność Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii pana Krzysztofa Ankiewicza oraz kierownika Oddziału Terenowego ANR pana Mariana Morawskiego, była dobrym pretekstem do zasięgnięcia przez rolników wiadomości z „pierwszej ręki” na nurtujące ich pytania. Dotyczyły one przede wszystkim dzierżawy gruntów, kupna ziemi od ANR, warunków otrzymywania dopłat bezpośrednich przy dzierżawie, średniej ceny ziemi rolnej w Małopolsce, możliwości pierwokupu ziemi przez rolnika – dzierżawcę.
Pan Krzysztof Ankiewicz wyczerpująco przedstawił zagrożenia dla polskiej gospodarki wynikające z pojawienia się choroby Afrykańskiego Pomoru Świń na terenach przyległych do wschodnich granic RP. Ponieważ choroba powoduje niemal 100 procentowość śmiertelność wśród świń i dzików, istnieje obowiązek zniszczenia jej źródeł oraz przeprowadzenia kwarantanny. Dopiero po 3 latach od ostatniego stwierdzenia ASF na terenie danego kraju, rynek wieprzowy może być ponownie otwarty dla handlu zagranicznego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i szybkie reagowanie w razie podejrzenia o wystąpienie zakażenia wirusem ASF.
Ostatnim z Prelegentów był pan Albert Dziura, który jako Wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników przedstawił sposób działania Organizacji, poprzez struktury w gminach, powiatach i poszczególnych województwach. W ten sposób scharakteryzował bardzo szeroką działalność Związku jako realizatora wielu ogólnopolskich przedsięwzięć, takich jak: szkolenia, konferencje krajowe i zagraniczne dotyczące problemów rolnictwa i sposobów ich rozwiązywania, Ogólnopolski „Kongres Młodych Rolników”, kolonie, półkolonie, zimowiska dla dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, uczestnictwo we wszystkich większych krajowych i zagranicznych wystawach i targach rolniczych. Wspomniał on również o realizacji projektów z zakresu prowadzenia finansów w gospodarstwie rolnym oraz bezpiecznego gospodartwa, wdrażanych we współpracy z SGGW i FS USR KRUS, o współpracy międzynarodowej w ramach CEJA, Copa Cogeca i ważnym uprawnieniu Związku, dotyczącym konsultacji aktów prawnych regulujących materią rolniczą i okołorolniczą w ramach współpracy z Sejmem i Senatem RP.
Miejmy nadzieję, że krakowskie Forum pokazało młodym rolnikom, że nie są oni pozostawieni samotnie ze swoimi problemami, ujawniło możliwości i ścieżki, z których mogą, a nawet powinni skorzystać, by mogli konkurować na wspólnym europejskim rynku. Przedstawiło, jak wykorzystać w pełni ofertę instytucji działających na rzecz rolnictwa, tak, by praca na naszej polskiej ziemi przynosiła ludziom radość, satysfakcję i spełnienie zawodowych aspiracji.