Dożynki Jasnogórskie 2015

Jak co roku przedstawiciele Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej podczas Dożynek Jasnogórskich w dniu 06 września 2015 roku, by podzięować za zebrane plony. 

W dożynkach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Krajowego oraz członkowie ZZCNMR. Program dwudniowej uroczystości na Jasnej Górze wypełniony był różnorodnymi wystawami, prezentacjami, kiermaszami, które swoją tematyką nawiązywały do zainteresowań i pracy Naszych działaczy. Jednak najważniejszym punktem Dożynek była oczywiście uroczysta Msza Święta, w której członkowie ZZCNMR uczestniczyli wraz ze sztandarem Związku. Przy tej szczególnej okazji Nasza delegacja złożyła  na ręce celebrujących Mszę Świętą dożynkowe chleby.

- Dziękuję za trud i cierpliwość w tym wyjątkowo trudnym dla rolników roku – powiedział minister Marek Sawicki podczas uroczystej Mszy Świętej i Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników do Matki Bożej. Rolnicy natomiast z wdzięcznością złożyli dary dziękczynne za tegoroczne plony i wszelkie łaski.

Podczas swojego przemówienia minister Marek Sawicki przypomniał, że ostatnie miesiące były dla rolników wyjątkowo trudne. Afrykański pomór świń, rosyjskie embargo, nadprodukcja oraz niszczycielska susza. Wszystkie te zdarzenia zbiegły się w jednym czasie. - Tu, z Jasnej Góry w szczególny sposób dziękuję rolnikom za ich trud, poświęcenie i cierpliwość, za powołanie, z jakim ciągle czynią sobie ziemię poddaną. Dziękuję także wszystkim tym, którzy z rolnikami współpracują i uczestniczą w długim, trudnym procesie wytwarzania najlepszej na świecie polskiej żywności. Dziękuję także za te wspaniałe wieńce dożynkowe, które naszą polską tradycją, od wieków, od dnia Święta Matki Bożej Zielnej, korowodami oplatają polską ziemię. Wobec tych trudności, w sposób szczególny chcę razem z wami modlić się o Boże błogosławieństwo za nowy zasiew i nowe zbiory – zwrócił się do rolników zgromadzonych na Jasnej Górze minister Marek Sawicki.

Na dożynki przybyły delegacje z wieńcami  ze wszystkich zakątków Polski, dlatego też podziwiać mogliśmy wspaniałe dzieła ze zbiorów i ciężkiej pracy rąk ludzkich.

Dożynki Jasnogórskie były doskonałą okazją do podsumowania tegorocznych żniw oraz do odpoczynku po kolejnym roku ciężkiej pracy na roli.

Źródło: własne oraz www.minrol.gov.pl