Dwa nowe działania z dofinansowaniem z PROW. Szykują się kolejne nabory wniosków

Jeszcze w tym roku rolnicy będą mogli ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dofinansowanie inwestycji w tzw. małą retencję i na rolniczy handel detaliczny - poinformował ARiMR.

 

Obydwa działania finansowane będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

 

Pierwszy z nowych naborów wniosków zaplanowano na wrzesień. W ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” na inwestycje w nawadnianie rolnicy będą mogli otrzymać dotację w wysokości do 100 tys. zł. 

 

Pieniądze będzie można przeznaczyć na obiekty i urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą, w tym m.in. na budowę zbiorników wodnych, studni głębinowych, zakup systemów nawadniających i pomiarowych.

Natomiast w październiku zaplanowano nabór wniosków na „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”, który przeznaczony będzie dla rolników zajmujących się rolniczym handlem detalicznym (RHD) lub chcących podjąć taką działalność. Dofinansowanie może wynieść do 100 tys. zł. 

 

Pieniądze będzie można przeznaczyć na m.in. budowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej, na dostosowanie pomieszczeń do przechowywania produktów żywnościowych oraz służących przygotowaniu posiłków, a także na zakup potrzebnych do tego sprzętów i urządzeń.

 

Ponadto zostanie zwiększona, w porównaniu z 2018 r. premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Zamiast dotychczasowych 100 tys. zł, w tym roku można będzie dostać od 150 do 250 tys. zł. Wnioski o takie wsparcie będzie można składać w agencji już w sierpniu.

 

O dokładnych terminach naborów wniosków zaplanowanych w harmonogramie realizacji PROW 2014-2020 na drugą połowę 2019 r., ARiMR będzie informowała na swojej stronie internetowej www.arimr.gov.pl (tu również dostępny jest aktualny harmonogram), a także w punktach informacyjnych biur powiatowych i oddziałów agencji i za pośrednictwem bezpłatnej infolinii - tel. 800-38-00-84.

 

Źródło: https://www.agropolska.pl/pieniadze/dwa-nowe-dzialania-z-dofinansowaniem...