Kombajny na polach – rolnicy już koszą jęczmień

Na razie są to pojedyncze pola, lub tzw. „poprzeczniaki”, ale z biegiem kolejnych dni sytuacja będzie się zmieniać.

Zbierany jest oczywiście jęczmień ozimy. Gdzie? Przeważnie na słabszych glebach, które szybko „zgubiły” wilgoć, tam gdzie jest wyjątkowo sucho.

Żniwa zaczęły się w regionie Wielkopolski, w powiecie obornickim i szamotulskim. Wczoraj jęczmień koszono też na Dolnym Śląsku, w okolicach Wrocławia i Środy Śląskiej, jak również w woj. lubuskim i zachodniopomorskim.

Na Opolszczyźnie nie znaleźliśmy potwierdzenia odnośnie rozpoczęcia zbiorów, mimo informacji że jęczmień jest już dojrzały i nadaje się do zbiorów.

Na razie nie mamy wiele danych odnośnie jakości i wysokości plonów (o tym będziemy na bieżąco informować). Ze wstępnych danych zebranych od rolników wynika, że plony nie są satysfakcjonujące. Cechują się niską masą 1000 ziaren i dość dużym udziałem pośladu w ogólnym plonie.

Przypominamy, że w roku ubiegłym żniwa zaczęły się też wcześniej niż zwykle, ale mimo wszystko na początku lipca. Wówczas zbierano jednocześnie praktycznie jęczmień ozimy, rzepak, jak również pszenicę. - Niski plon, drobne i suche ziarno – takie pierwsze wnioski płynęły wtedy z regionów, gdzie zbierane były płody rolne.

Czy u Was też już ruszyły żniwa, jaka jest jakość i plon?

 

 Źródło: https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/kombajny-na-polach-rolnic...