Odbył się Ogólnopolski Kongres Młodych Rolników

Podczas Kongresu Poseł do Parlamentu Europejskiego wraz z przedstawicielami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawili główne założenia reformy WPR i toczących się negocjacji w tym zakresie. Z uczestnikami Kongresu spotkał się też Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Dyskusja, wypowiedzi i pytania młodych ludzi miały wyjątkowo dynamiczny charakter. Do takiej formuły także dostosował swoje wypowiedzi Janusz Piechociński. Uczestnicy Kongresu przyjęli rezolucję, która zawiera ich oczekiwania, propozycje czy wręcz żądania wobec zmian WPR.

Uczestnicy Ogólnopolskiego Kongresu Młodych Rolników zaapelowali o przyjęcie podczas unijnych negocjacji, dotyczących przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, rozwiązań wspierających gospodarstwa rolne młodych ludzi.
 
   
   

– Wierzymy, że rozstrzygnięcia będą dla nas satysfakcjonujące – powiedział przewodniczący Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników Tomasz Łukomski. Dodał, że młodzi rolnicy oczekują mądrej polityki krajowej wobec rolnictwa i bardziej przychylnego spojrzenia na młodych gospodarzy, gdyż to oni będą decydowali w przyszłości o wynikach rolnictwa. Podkreślił, że młodym zależy na wzmocnieniu konkurencyjności gospodarstw.



Radca w ministerstwie rolnictwa Zofia Krzyżanowska mówiła, że negocjacje dot. przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej weszły w ostatnią fazę i sporne kwestie pomiędzy Radą UE, Komisją Europejską a Parlamentem Europejskim powinny zostać uzgodnione do końca czerwca. Dodała, że najtrudniejszym tematem negocjacji były sprawy dopłat bezpośrednich. Polska, przystępując do negocjacji, które rozpoczęły się już w 2011 r., opowiedziała się za równym traktowaniem wszystkich rolników.

Rezolucja Ogólnopolskiego Kongresu Młodych Rolników

– Kształt WPR na kolejne lata zależy od możliwości finansowych. Według ustaleń lutowego szczytu UE, unijny budżet na lata 2014-2020 (997 mld euro) jest mniejszy niż w obecnej perspektywie. Polska dostała z tego 106 mld euro, czyli najwięcej ze wszystkich unijnych państw - tłumaczyła Krzyżanowska. Budżet może być jeszcze zmieniony przez Parlament Europejski.

Według dotychczasowych propozycji, budżet rolny dla Polski wzrośnie o 12 proc., czyli do 32 mld euro, w tym 21 mld euro na być przeznaczone na dopłaty bezpośrednie, a 11 mld euro – na rozwój obszarów wiejskich.

Obecny na Kongresie lider PSL, wicepremier Janusz Piechociński podkreślił, że przed rolnictwem stoją duże wyzwania – w związku z prognozami dotyczącymi wzrostu zapotrzebowania na żywność. Aby sprostać konkurencji i globalizacji, trzeba występować z własną inicjatywą i pomysłami. Istotną rolę odegra też w najbliższych latach umiejętność współpracy, bowiem działający w pojedynkę polski rolnik będzie przegrywał z organizacjami rolniczymi w innych krajach.