Spotkanie z Ministrem Pracy i Polityki Społecznej

Podczas blisko dwugodzinnego spotkania przedstawiciele Związku rozmawiali o bardzo trudnej sytuacji na ryku pracy na obszarach wiejskich oraz malejącym w ostatnich latach zainteresowaniem tymi regionami ze strony rządu.

Liczba ludności w Polsce wynosi 38,5 mln osób, w tym w miastach 23,4 mln, a na obszarach wiejskich 15,1 mln osób. Obszary wiejskie w Polsce stanowią 93,1%, które zamieszkuje 39,2% ludności ogółem.

Polska wieś charakteryzuje się rozproszoną siecią osadniczą, która liczy ok. 52,5 tys. miejscowości wiejskich, w tym 43 tys. wsi.

W 2011 r. spośród 15,6 mln pracujących ogółem, 38,7% pracowało na wsi, a liczba pracujących w sektorze rolniczym ogółem wyniosła prawie 2 mln osób (tj. 12,9% ogółu pracujących). Spośród pracujących w rolnictwie indywidualnym, prawie 98% stanowiły osoby pracujące w swoim rodzinnym gospodarstwie rolnym, pozostałe 2% stanowili stali pracownicy najemni, stosunkowo licznie występujący w grupie gospodarstw 50 ha i większych. Dla około 88% pracujących w swoim gospodarstwie było to jedyne źródło dochodu.3 Pracujący w polskim rolnictwie stanowili 1/5 ogółu pracujących w unijnym rolnictwie. W 2010 r. wśród właścicieli gospodarstw 15% stanowiły osoby w wieku do 35 lat. Zarządzały one 16% krajowego areału użytków rolnych i 14% gospodarstw bez użytków rolnych, generując łącznie 17% krajowej produkcji rolnej. W kraju, ta grupa wiekowa uzyskiwała lepsze wyniki produkcyjne, niż pozostałe, zwłaszcza niż osoby powyżej 65 r. życia.

Ta ważna statystyka pokazuje potencjał polskiej wsi, podkreśla rolę sektora rolniczego i okołorolniczego w systemie pracy w Polsce i polityce budżetowej państwa, ale też zwraca uwagę na wielkość problemu, jakim wciąż są nierówne szanse zwłaszcza młodych i najstarszych mieszkańców wsi i miast.

Bezrobocie na obszarach wiejskich jest średnio o 4% wyższe, niż w miastach, młodzi mieszkańcy wsi wciąż mają gorszy dostęp do edukacji, a pomoc ze środków unijnych, zarówno w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jak i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, przeznaczona na wsparcie niezwykle trudnego obszaru rynku pracy, jakim jest praca w gospodarstwach rolnych, oraz na rozwój przedsiębiorczości wciąż jest niestety zbyt mała.

Poruszony został również temat polityki senioralnej na wsi, jako bardzo ważnego elementu polityki społecznej państwa, zwłaszcza w kontekście migracji młodych mieszkańców obszarów miejskich do dużych aglomeracji i coraz trudniejszej sytuacji ludzi starszych związanej z brakiem opieki, słabym dostępem do służb medycznych, niskim poziomem świadczeń rentowych i emerytalnych.

Minister zapewnił, że sytuacja mieszkańców obszarów wiejskich jest mu bardzo bliska  i jest zwolennikiem zrównoważonego rozwoju zarówno miast i wsi jak i wszystkich regionów Polski. Wyraził również chęć współpracy ze Związkiem w działaniach mających na celu rozwój społeczny mieszkańców obszarów wiejskich.

Wyszedł również z propozycją zorganizowania wspólnej konferencji prasowej, podczas której chętnie przedstawi możliwości działań swojego resortu w świetle największych problemów rynku pracy i polityki społecznej zwłaszcza w kontekście możliwości pomocy ludziom młodym, rolnikom, małym przedsiębiorcom, mieszkającym i rozpoczynającym życie zawodowe na obszarach wiejskich.