Wysyp nowych ognisk HPAI w Polsce.

W dniu 22 grudnia 2020 r. na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - PIB w Puławach potwierdzono 2 ogniska HPAI, podtypu H5N8. Stanowią one piętnaste i szesnaste ognisko wykryte w sezonie jesienno – zimowym br. (ogniska nr 47  i 48 w 2020 r.).

Piętnaste ognisko HPAI w II półroczu (47. ognisko w 2020 r). stwierdzono w gospodarstwie przydomowym, w którym utrzymywano 81 kur, położonym w miejscowości Szalejów Dolny, w gminie Kłodzko. Jest to pierwsze ognisko w tym regionie w II półroczu.

48. ognisko HPAI w 2020 r. i szesnaste w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 31 091 indyków rzeźnych w wieku od 5 dni do 18 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Borki, w gminie Pisz, w powiecie piskim, w województwie warmińsko-mazurskim. W gospodarstwach zostały wdrożone wszelkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

W dniu dzisiejszym Główny Lekarz Weterynarii otrzymał dodatnie wyniki badań laboratoryjnych, na podstawie których stwierdzono 49. w 2020 r. i siedemnaste w  II półroczu br. ognisko HPAI w gospodarstwie utrzymującym 600 gęsi rzeźnych. Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Reklin, w gminie Siedlec, powiat olsztyński (woj. wielkopolskie), a zarazem w obszarze zapowietrzonym ustanowionym wokół ogniska nr 40 (ósme w II półroczu).
Źródło: www.zycierolnika.pl