Zachodniopomorskie: Susza na polach i w lasach

Duże zagrożenie pożarowe występuje na terenie lasów w całej Polsce - wynika z informacji przesłanych w czwartek przez służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Potwierdzony także został stan suszy rolniczej. - Na terenie naszego województwa działa już 17 komisji do szacowania szkód powstałych w wyniku suszy - wskazał, cytowany w komunikacie, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. - Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, spodziewamy się zwiększenia liczby wniosków z gmin o powołanie komisji.

Komisje zostały powołane w gminach: Kamień Pomorski, Maszewo, Golczewo, Sianów, Białogard, Moryń, Rymań, Przybiernów, Bobolice, Malechowo, Karnice, Goleniów, Trzebiatów, Wałcz, Nowogard, Barwice i Osina.

Wnioski o szacowanie strat rolnicy mogą składać w swoich urzędach gmin. Gmina przekazuje do wojewody wniosek o wszczęcie prac przez komisję do szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej.

Protokoły z szacowania strat sporządzone przez przedstawicieli komisji będą podstawą do ubiegania się przez rolników o: przyznanie kredytów preferencyjnych z dopłatą ARiMR, dopłaty do materiału siewnego, odraczanie i rozkładanie na raty płatności umów sprzedaży i dzierżawy oraz ulgi w podatkach na rzecz gmin i miast, a także o ulgi i odroczenie składek na rzecz KRUS. Mogą służyć także jako dokument potwierdzający przy zgłaszaniu wystąpienia szkód do ubezpieczyciela.

W związku z dużym zagrożeniem pożarowym, występującym w lasach wojewoda apeluje o rozwagę i przypomina, że w lesie oraz na terenach śródleśnych bezwzględnie zabronione jest używanie otwartego ognia, rozpalanie ognisk, używanie grilli oraz palenie tytoniu.

- Przed nami kolejny upalny weekend i czas na wypoczynek na łonie natury, korzystajmy z jej uroków i pamiętajmy, by nie stwarzać zagrożenia pożarem - podkreślił Hinc.

Z informacji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wynika, że od początku br. na jej terenie miało miejsce 140 pożarów lasów na łącznej powierzchni przekraczającej 15 hektarów. W tym samym czasie w Polsce doszło w sumie do 975 pożarów lasów o łącznej powierzchni 272 hektarów.

Źródło: Farmer.pl