50 lat budowania przyszłości

 

Szanowni Państwo,

To dla mnie zaszczyt i przyjemność towarzyszyć CEJA w świętowaniu jej 50tych urodzin – tym większa, że dzieje się to w Rzymie, mieście tak bogatym we wspomnienia i o ogromnym znaczeniu dla Unii Europejskiej. Słuchaliście już wystąpienia Przewodniczącego Komisji Europejskiej, który mówił, że był na świecie w 1958 roku, kiedy powstała CEJA.Nie będę ukrywać faktu, że ja również byłam na świecie w tych dniach! W rzeczywistości byłam nawet na tyle duża by wiedzieć coś na temat jazdy traktorem w gospodarstwie, w którym dorastałam. (I wystarczy, że porównuję traktory z tamtych czasów do tych, które są dostępne teraz - to daje wyobrażenie jak wiele czasu upłynęło od 1958 roku).
Ci z nas, którzy żyli już w 1958 roku zdobyli od tego czasu doświadczenie. A doświadczenie zazwyczaj daje mądrość i pogłębia pewność. To dobre rzeczy. Jednak jeśli nie jesteśmy ostrożni, przekonanie może utrwalić się jako brak elastyczności – tak jak nasze stawy mogą z wiekiem stać się sztywne, jeśli ich nie ćwiczymy! To właśnie dlatego zawsze ważne jest, by słuchać młodych ludzi. I właśnie dlatego to, że nasi młodzi rolnicy mieli swój polityczny głos przez 50 lat jest takie wartościowe.CEJA oczywiście zawsze dobrze współpracowała z innymi rolniczymi grupami interesu – szczególnie z COPA i COGECA. Ale zachowała również swoją wyjątkową tożsamość i charakter.

Kiedykolwiek i gdziekolwiek odbywała się debata na temat przyszłości rolnictwa i wsi, przynosiliście do stołu pragnienie młodości – pragnienie sukcesu. To pragnienie było niezbędne w kształtowaniu polityki.

Mam nadzieję, że Waszym zdaniem teraz jest dobry czas, by być młodym rolnikiem. Oczywiście, z jednej strony, stworzone są wobec was wysokie wymagania. Te wymagania są związane z funkcjonowaniem na zglobalizowanych rynkach, gdzie konkurencja jest ostra, a ceny nieprzewidywalne. I oczywiście fluktuacje cenowe mogą rzeczywiście powodować, że młoda osoba myśli dwa razy zanim podejmie działalność rolniczą. Te wymagania wobec  rolnictwa są związane ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi dbałości o naszą ziemię, naszą wodę, nasze zwierzęta i nasz krajobraz.  I są oczekiwania wymagające zmierzenia się z wyłaniającymi sie wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne. Z drugiej jednak strony jest też wiele powodów do zadowolenia. Myślę, że ostatni kryzys cen żywności poruszył zwykłego „człowieka na ulicy” i przypomniał mu, jak fundamentalna jest praca rolnika.

Ludzie znacznie rzadziej przyjmują teraz żywność trafiającą na ich stoły jako rzecz oczywistą. Są też wiele bardziej świadomi solidnej, koniecznej pracy wykonywanej przez rolników – w trosce o środowisko, ale i dla dostarczenia produktów dla celów nieżywnościowych, takich jak wytwarzanie energii. W odniesieniu do globalizacji: pamiętajmy, że działa ona w dwie strony. Tak, jest wielu konkurentów z zewnątrz ponoszących niskie koszty produkcji. Wyższe standardy produkcji, które obserwujemy w Unii Europejskiej wiążą się z kosztami. Ale możemy sprawić, że te standardy będą pracować na naszą korzyść. Tak więc  rynki produktów wysokiej jakości, na których europejski sektor rolniczy uzyskuje ogromną część swoich pieniędzy, wzrastają – szczególnie w krajach takich, jak Chiny czy Indie.
Myślę, że perspektywa dla młodych rolników nie jest zła. Ale oczywiście potrzebujecie właściwego wsparcia ze strony polityki. Jedną rzeczą, którą raz po raz słyszę od CEJA jest potrzeba jak największej kontynuacji i przewidywalności.To jeden z powodów, dlaczego przegląd Wspólnej Polityki Rolnej (Health Check) zmierza w kierunku konkluzji. Nie mówię o zmianie biegu WPR po 2013 roku w kompletnie nowym kierunku. Niektórzy tego chcą. Postrzegają Health Check jako krótkie preludium, po którym chcą widzieć radykalne nowe podstawy projektu  na stole tak szybko, jak to tylko możliwe. Z mojego punktu widzenia: nie, polityka nie przestanie się zmieniać, ale tak – wiele kluczowych zasad przeglądu pozostanie ważnych pozostawianie rolnikom wolności żywej reakcji na rosnący popyt, dawanie im właściwego rodzaju siatki bezpieczeństwa czy pomoc rolnikom w dostarczaniu dóbr i usług publicznych oraz sprostaniu rozwijającym się wyzwaniom.

Gdybym ja rozpoczynała działalność rolniczą, chciałabym wiedzieć i mieć pewność, że podtrzymamy te zasady w przewidywalnej przyszłości – nie tylko do momentu pojawienia się w sklepach nowej mody.

Jestem przekonana, że stosowanie instrumentów powinno być w przynajmniej niewielkim stopniu kontynuowane. Nie odnawiacie budynku w jednym tygodniu po to, by go zburzyć w następnym. Proszę, dalej pomagajcie nam w ustalaniu właściwych ram polityki rolnej; również proszę, dalej pokazujcie swój zwyczajowy poziom wyobraźni o tym, jak funkcjonować w takich ramach.

Byłam pod wrażeniem przykładów innowacji, które zobaczyłam dzięki tegorocznym kandydatom do tytułu “Najbardziej Innowacyjnego Młodego Rolnika”. Nasze jury później powie o tym więcej – i oczywiście będę miała przyjemność wręczenia nagrody.   To co teraz powiem to – to, że jestem zawsze zachwycona mocą pomysłów. Czasami, nowe idee angażują przełomowe nowe technologie. W innych przypadkach, mówimy o nowych sposobach pracy z obecną technologią i z naturą.

W każdym przypadku, pomysły są jednymi z podstaw do dalszego prosperowania w przyszłości. Niech pojawiają się nowe!

Budowanie przyszłości – to Wasz temat na dziś. Nie mogliście wybrać lepszego. Urodziny są dniem dobrych chwil z przeszłości, ale dotyczą również dobrych rzeczy na przyszłość.  Zrobiliście już pracę ogromnej wartości na rzecz pomocy w budowaniu Waszej przyszłości i powinno być w tym wiele dobrych rzeczy. Kontynuujcie tą dobrą pracę i jeszcze raz – radosnych 50 urodzin!