- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Aukcje jałówek cielnych w ŁODR w Bratoszewicach
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wraz z Łódzkim Związkiem Hodowców Bydła Mlecznego zdecydował się na organizację cyklicznej imprezy – aukcji jałówek cielnych.
Województwo łódzkie jest przodownikiem w organizacji takiego wydarzenia, na którym prezentowane są jałówki cielne ras mlecznych. Wcześniej wydarzenia tego typu odbywały się w Witonii w woj. łódzkim, a aukcje w Bratoszewicach mają być ich kontynuacją. W Bratoszewicach znajduje się hala widowiskowa, która będzie służyć jako kryty ring, po którym zwierzęta można swobodnie oprowadzić i pokazać uczestnikom.
Organizatorom zależy na tym, żeby sprzedaż materiału hodowlanego odbywała się bezpośrednio pomiędzy kupującym, a sprzedającym, bez uczestnictwa pośredników, a uczestnicy mają sprzedać zwierzęta w dobrej cenie.
Spotkanie odbyło się właśnie dzisiaj (10 stycznia br.) i planowane są kolejne – w drugi czwartek każdego miesiąca, a więc najbliższe aukcje odbędą się już 14 lutego i 14 marca br.
– Frekwencja uczestników dopisała, uzyskiwane ceny sięgały nawet 8 tysięcy zł – relacjonuje ŁODR.
Na dzisiejszej aukcji można było kupić 5 jałówek i wszystkie zostały sprzedane, bo jak mówią uczestnicy aukcja przebiegała sprawnie. Jak podkreślają organizatorzy, to dopiero początek, ale jak widać całkiem udany. Ceny przewyższały o kilkaset złotych cenę wywoławczą.
- Cieszymy się, że nasi hodowcy mogli uzyskać godną cenę za swoje jałówki. Hodowle z województwa łódzkiego prowadzą doskonalenie genetyczne stad od kilkudziesięciu lat. Takie aukcje jak dzisiejsza – to nagroda za wieloletnie nakłady. Liczymy, że w następnych miesiącach będzie więcej chętnych do sprzedaży. Dzisiejsze doświadczenie pokazało, że podstawa do rozwoju sprzedaży aukcyjnej leży w zwiększeniu grona sprzedających. Zapraszamy do współpracy hodowców także spoza województwa łódzkiego. Jako organizatorzy nie jesteśmy nastawieni na zysk, liczymy jedynie na pokrycie kosztów organizacyjnych. Sprzedaż aukcyjna – to ważny element w budowaniu marki swojej hodowli. W miarę wzrostu konkurencji zana marka pozwala na korzystną sprzedaż – zachęcają organizatorzy aukcji.
W aukcji brało udział 4 hodowców i sprzedano 5 jałówek w następujących cenach:
- jałówka 1. cena sprzedaży 8300
- jałówka 2 cena sprzedaży 8000
- jałówka 3 cena sprzedaży 5300
- jałówka 4 cena sprzedaży 5600
- jałówka 5 cena sprzedaży 6000 zł
Źródło: https://www.topagrar.pl