- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Ceny bydła: Wzrosły stawki za byki.
Analizując zmiany cen bydła w ankietowanych zakładach, nie sposób przeoczyć wzrost stawek oferowanych za buhaje. W ostatnim czasie skupy skarżyły się na deficyt bydła na rynku, co w pewnym stopniu mogło wpłynąć na wzrost cen i zachęcić hodowców do sprzedaży zwierząt.
Obecnie w monitorowanych punktach skupu stawki za buhaje w klasie R wynoszą maksymalnie 13,1 zł/kg, gdzie w poprzednim tygodniu granica 13 zł nie została przekroczona w żadnym skupie. Z kolei w klasie O górna stawka to 12,7 zł/kg (w ubiegłym tygodni max 12,5 zł/kg). Ceny samców skupowanych w wadze żywej dochodzą do 7,4 zł/kg.
W przypadku jałówek w pojedynczych zakładach również widać zmiany na plus. Za samice w klasie R zakłady płacą maksymalnie 13,5 zł/kg, a w klasie O 12,5 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą obecnie otrzymać maksymalnie 6,9 zł/kg.
Jedyną kategorią, którą objęły zauważalne obniżki były krowy. Samice sprzedawane w rozliczeniu na WBC są wyceniane maksymalnie na 10,7 zł/kg. Zakłady obniżyły w tym tygodniu stawki o 20 – 50 gr/kg WBC. Z kolei za żywą wagę producenci mogą otrzymać do 5,2 zł/kg. (ceny netto).
Póki co temat noweli ustawy o ochronie zwierząt, a więc i zakazu uboju rytualnego, nieco przycichł. Problem ten obecnie nie wpłynął zauważalnie na koniunkturę na rynku wołowiny.
Źródło: www.farmer.pl