- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Czechy od 1 stycznia 2009 przewodniczą Unii Europejskiej
Pierwsze efekty przewodnictwa Czech w UE zobaczymy za kilka miesięcy, w czerwcu. Wtedy to będzie okazja do podsumowań, gdyż od 1 lipca 2009 r. przewodnictwo w UE na pół roku obejmie Szwecja.
A tymczasem poniżej przedstawiamy najważniejsze cele Czech w obszarze rolnictwa i wsi.
- Nawiązując do opracowanej ostatnio przez Komisję Europejską Zielonej Księgi na temat jakości produktów rolniczych, Czechy zadeklarowały, że jednym z podstawowych priorytetów w obszarze rolnictwa będzie podjęcie ponadinstytucjonalnej dyskusji na temat jakości produktów pochodzenia rolniczego. Dyskusja taka miałaby obejmować kwestie związane z marketingiem, ale również z oznaczeniami i certyfikacją produktów tradycyjnych, regionalnych i ekologicznych.
- Jednym z podstawowych wyzwań stojących przed Czechami będzie podjęcie dyskusji na temat przeglądu budżetu UE. Z punktu widzenia WPR Komisja Europejska nakreśliła już obszary debaty, zwracając uwagę przede wszystkim na konieczność zapewnienia europejskim rolnikom wystarczającego wsparcia umożliwiającego zapobieganie kryzysom produkcyjnym.
- Można się spodziewać, że podjęta zostanie debata na temat przeniesienia środków finansowych między poszczególnymi filarami WPR.
- Wróci prawdopodobnie problem przeglądu Obszarów o Niekorzystnych Warunkach gospodarowania. Czechy stoją na stanowisku, że propozycje Komisji nie zapewniają krajom członkowskim wystarczającej elastyczności.