- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Czy odchwaszczać kukurydzę, gdy w nocy pojawiają się przymrozki?

- Już co do zasady przed przymrozkami oraz tuż po nich nie powinien być wykonywany żaden zabieg ochronny.
- Czy z ochroną herbicydową kukurydzy wstrzymać się w okresie nocnych przymrozków nawet w przypadku silnego zachwaszczenia?
W przypadku, gdy ochłodzenie trwa dłużej, spada także temperatura gleby. To bardzo istotne w kontekście kiełkowania chwastów. Tu warto zwrócić uwagę chociażby na chwastnice jednostronną, która rozpoczyna kiełkowanie, gdy gleba jest ogrzana przynajmniej do 10 C. Tymczasem w ochronie herbicydowej kukurydzy bardzo często stosujemy rozwiązania albo doglebowe albo też doglebowo - nalistne (ewentualnie w całości nalistne, ale to raczej w fazach bardziej zaawansowanych). Tak więc temperatura gleby ma znaczenie w tej aplikacji, gdyż istotna jest tu kwestia czy chwasty kiełkują lub też - jeśli już rozpoczęły ten proces - w jakiej fazie wzrostu są w danym momencie (a więc czy finalnie są w stanie pobrać substancję czynną). Co prawda w większości chwasty ciepłolubne mogły już rozpocząć kiełkowanie po wcześniejszej fali stosunkowo wysokich temperatur, jednakże pamiętajmy o tym, że bank nasion jest zazwyczaj na tyle szeroki (a przy tym kiełkowanie rozpoczyna się w różnych warstwach gleby), że nie jest to proces odbywający się równocześnie w poszczególnych partiach ziemi. Poza tym pobranie podanej substancji czynnej generalnie jest gorsze w układzie niskich temperatur (w trakcie przymrozku jest ono nawet całkowicie wstrzymane).
Minimalna temperatura stosowania
W związku z ochłodzeniem zwracajmy także uwagę na minimalną temperaturę stosowania dla poszczególnych substancji czynnych. W zabiegach wieczornych czy porannych może być już zbyt chłodno, by podany herbicyd mógł być w ogóle skutecznie sorbowany czy to przez glebę czy przez liść. Nawet jeśli przymrozek nie wystąpi, to minimalna temperatura będzie tu kluczowa. I tak np. nikosulfuronu w licznych rekomendacjach nie zaleca się stosować w temperaturach poniżej 10 C. Choć niektóre źródła zakładają jego działanie w niższych temperaturach, jednakże tu trzeba ponownie wrócić do tego, iż pobranie substancji w niższej temperaturze jest znacznie gorsze, a więc i efekt chwastobójczy mocno ograniczony.
Czytaj więcej
Krytyczny okres na odchwaszczanie kukurydzy. Każda doba spóźnienia kradnie plon
Substancje nalistne z ograniczonym pobraniem i transportem w roślinie
Odpowiadając na pytanie z początku naszych rozważań: czy wstrzymać się z ochroną nawet wówczas, gdy plantacja jest silnie zachwaszczona? Jeśli występują nocne przymrozki to tak, lepiej w tej chwili zabiegu nie wykonywać. Jeszcze raz zwróćmy uwagę na pewien dualizm substancji czynnych stosowanych w zabiegach chwastobójczych w kukurydzy. W fazie 3 - 4 liścia stosujemy często nie tylko rozwiązania nalistne, ale i substancje działające poprzez glebę (a więc pobierane przez korzeń czy kiełkującą roślinę). Zastosowanie nalistnych substancji wiąże się z tym, że ich transport w roślinie będzie minimalny lub całkowicie zatrzymany, skumulowany w miejscu naniesienia. Chwasty, tak jak i roślina uprawna, zwalniają procesy życiowe w momencie wystąpienia ujemnej temperatury. Wobec tego substancja czynna nie dotrze do wszystkich docelowych miejsc.
Kukurydza może doznać uszkodzeń
Co istotne - również wschodząca kukurydza pobiera podaną substancję czynną. I choć ta jest wobec niej selektywna, to dochodzi do akumulacji dawki w jednym punkcie rośliny, gdyż zaburzony jest proces transportowy. W związku z tym zdecydowanie wzrasta ryzyko fitotoksyczności (a kukurydza i tak może doznać pewnych uszkodzeń nawet bez zastosowania herbicydów - wskutek przymrozków). Tak więc ryzyko uszkodzeń kukurydzy już po wschodach jest bardzo wysokie jeśli zestawimy ze sobą jednocześnie odchwaszczanie z ujemnymi temperaturami.
Summa summarum zabiegi herbicydowe przed przymrozkami nie tylko nie pomogą, bo skuteczność odchwaszczania będzie mizerna, ale wręcz zaszkodzą kukurydzy. Nawet jeśli zachwaszczenie na plantacji jest już dość duże, to i tak lepszym rozwiązaniem w obliczu ujemnych temperatur nocnych będzie przeczekanie z zabiegiem.
Źródło: www.farmer.pl