- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Czy rolnicy dostaną większe dopłaty?
Z kwoty 28,6 mld euro – 18,8 mld euro przeznaczone zostanie na dopłaty bezpośrednie, czyli I filar WPR, a pozostałe – 9,8 mld euro na rozwój obszarów wiejskich – czyli II filar – informuje Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.
Pod względem wysokości budżetu przewidzianego na realizacje WPR w latach 2014–2020 Polska znalazła się na 5 miejscu wśród wszystkich unijnych krajów, ale biorąc pod uwagę środki na rozwój obszarów wiejskich nasz kraj otrzymał najwięcej pieniędzy, choć środki te są mniejsze o 3 mld euro niż te przyznane Polsce na lata 2007–2013.
Uzgodnienia dotyczące budżetu UE w nowej perspektywie finansowej 2014–2020, którego częścią są środki na WPR, zapadły 8 lutego 2013 r., podczas szczytu Unii Europejskiej, który odbył się w Brukseli. Tuż po zakończeniu szczytu minister Stanisław Kalemba poinformował, że jest zadowolony z wyników negocjacji.
"Polska może czuć się wygranym tego szczytu. Polski rolnik nie będzie miał warunków pogorszonych, a polepszone" – mówił szef polskiego resortu rolnictwa.
Ministrowi chodziło o uzgodnienia dotyczące stawki dopłat bezpośrednich, które w Polsce mają wzrosnąć. Jak zapowiada Kalemba, wprowadzony zapis o możliwości przesunięcia środków z II do I filaru WPR, co pozwoli podnieść dopłaty do wysokości 230–240 euro na hektar. Pierwotnie projekt budżetu przewidywał dla naszych rolników dopłaty w wysokości 210 euro na hektar,
Udało się też zapobiec ewentualnym zakusom podnoszenia poziomu dopłat ze środków krajowych. W nowej unijnej perspektywie finansowej, rządy poszczególnych członków UE nie będą mogły zwiększać własnej dopłaty budżetowej na dopłaty.
Źródło:www.wrp.pl