- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Dobrze zaorać przed zimą.
Orka przedzimowa (ziębla) nazywana nieprawidłowo orką zimową, jest wykonywana na dużą głębokość - 20-30 cm. Zabieg należy przeprowadzić starannie, bez pozostawiania calizn, na jednakową głębokość.
Wadą orki jest jej duża energochłonność, a także przemieszczanie mikroorganizmów tlenowych odpowiedzialnych m.in. za rozkład materii organicznej w głąb gleby, gdzie mają znacznie trudniejsze warunki do rozwoju.
Zabieg ten ma do spełnienia kilka ważnych celów:
- spulchnienie gleby;
- zniszczenie chwastów;
- zwiększenie miąższości warstwy ornej;
- przemieszczenie ku górze drobnych części gleby wypłukanych w głąb gleby;
- zniszczenie podeszwy płużnej;
- wymieszanie z glebą liści buraka cukrowego, słomy kukurydzy, resztek pożniwnych i nawozów mineralnych, a niekiedy także wapna nawozowego;
- przykrycie obornika i innych nawozów naturalnych i zielonych.
Oczywiście trzeba przestrzegać dopuszczalnych terminów stosowania nawozów naturalnych i azotowych wynikających z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. z 2020 r., poz. 243), a w przypadku wszystkich nawozów także zapisów ustawy o nawozach i nawożeniu z dnia 10 lipca 2007 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 796).
W przeszłości zalecano, aby rola po orce przedzimowej była jak najbardziej wyskibiona i aby w ten sposób zatrzymywała jak najwięcej śniegu oraz była wystawiona na strukturotwórcze działanie mrozu. Obecnie zaleca się, aby rola była jak najbardziej wyrównana, co pozwala na równomierne jej ogrzewanie i obsychanie wiosną, co jest szczególnie ważne w przypadku roślin wymagających wczesnego siewu (np. pszenica jara) oraz przy siewie punktowym (burak cukrowy, kukurydza). Można to uzyskać poprzez stosowanie pługów obracalnych. W razie potrzeby można także zastosować agregat uprawowy czy też wykonać bronowanie, o ile wilgotność roli na to pozwala.
Orkę przedzimową, podobnie jak inne zabiegi uprawowe, powinno się wykonywać przy optymalnej wilgotności uprawowej. W tym roku jednak ze względu na bardzo duże uwilgotnienie na wielu polach jej przeprowadzenie będzie niemożliwe. Obserwowane w mediach społecznościowych wykonywanie w takich warunkach orki nie ma żadnego sensu, bo przynosi więcej szkody niż korzyści.
Źródło: www.agropolska.pl