- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Jubileusz Izb Rolniczych
Główne uroczystości jubileuszu 120. lat powstania pierwszej na ziemiach polskich Izby Rolniczej oraz 20.lecia odrodzenia samorządu rolniczego, w warunkach odzyskanej wolności przez naszą Ojczyznę, odbywały się 25 sierpnia w Parzniewie, woj. mazowieckie.
Objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zorganizowała je Krajowa Rada Izb Rolniczych. Tego dnia został oddany do użytku i poświęcony nowy budynek w Parzniewie, w którym będzie się mieścił ośrodek konferencyjno-szkoleniowy Krajowej Rady - miejsce spotkań rolników.
Wśród działaczy samorządu rolniczego i licznych gości obecny był minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Przybyły delegacje zagraniczne izb rolniczych: z Francji, Węgier, Litwy i Słowacji.
Uczestników podwójnego jubileuszu izb rolniczych powitał prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz, który prócz historycznych wspomnień, powiedział, że wieś polska i nasi rolnicy potrzebowali swego samorządu, aby mógł na zasadach partnerstwa współpracować z administracją państwową, wspólnie rozstrzygać zasadnicze problemy rolnictwa i mieszkańców wsi.
W swoim wystąpieniu minister Krzysztof Jurgiel, nawiązując do jubileuszu, zwrócił się do działaczy samorządu rolniczego, aby po latach doświadczeń rozważyć ponownie, jaką rolę mają pełnić i na jakich zasadach powinny funkcjonować izby rolnicze, teraz i w przyszłości. W okresie międzywojennym miały one istotny udział w zarządzaniu rolnictwem. Ustawa z 1995 roku sprowadzała je przede wszystkim do roli opiniodawczej.
- Od dawna jako parlamentarzysta, a teraz jako minister – stwierdził Krzysztof Jurgiel – byłem zwolennikiem zwiększenia roli, rozszerzenia kompetencji izb rolniczych. Idzie o to, by wiedza rolników, szczegółowa znajomość problemów i uwarunkowań produkcji rolnej, były w sposób praktyczny wykorzystane. Powołałem Radę Dialogu Społecznego, forum wymiany poglądów i współpracy rolniczych związków zawodowych, organizacji branżowych i samorządu rolniczego. Wspólnie będziemy dochodzili do ustalania rozwiązań, korzystnych dla rolnictwa i wsi polskiej.
W dalszym ciągu swego wystąpienia szef resortu przedstawił zasadnicze problemy, jakie po utworzeniu rządu musiały być rozwiązane. Ustawa o ziemi, poparta przez izby rolnicze, sprawdza się i jest dobrze przyjmowana przez rolników. Powstrzymała wyprzedaż polskiej ziemi, zahamowała skokowy wzrost cen gruntów rolnych. Spadek cen na mleko i wieprzowinę - Problem wspólny dla wszystkich państw UE - powoli jest rozwiązywany. Niedawno został przygotowany Program Rozwoju Rynków Rolnych, którego realizacja w perspektywie doprowadzi do stabilizacji ekonomicznej gospodarstw rolnych oraz poprawy dochodów.
- Za rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich bierze odpowiedzialność cały rząd – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel. Tę problematykę, jako kluczowe zadanie, wpisano do Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Po raz pierwszy od ponad 20. lat, w wolnej Polsce, tak wysoką rangę zyskują rolnictwo, przemysł rolno-spożywczy oraz troska o poprawę jakości życia rolników i mieszkańców wsi. Widzę w tym wszystkim znaczącą rolę izb rolniczych, jako czynnika współrządzącego rolnictwem, a także w prowadzeniu szkół, upowszechnianiu oświaty rolniczej.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podziękował za dotychczasową współpracę z Prezesem i Zarządem KRIR, z zarządami izb rolniczych, złożył też jubileuszowe gratulacje i życzenia.
W trakcie uroczystości grupa działaczy otrzymała odznaczenia państwowe i samorządowe. Złotą odznaką „Zasłużony dla samorządu rolniczego” został wyróżniony minister Krzysztof Jurgiel.
Udział w wydarzeniu wziął Przewodniczący ZK ZZCNMR Tomasz Łukomski.
Źródło: www.minrol.gov.pl