- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Komunikat dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe
Dlatego MRiRW przypomina, że producenci rolni, którzy ponieśli szkody w roku bieżącym w gospodarstwach rolnych w wyniku wystąpienia m.in. suszy, gradu, deszczu nawalnego, powodzi, huraganu, pioruna lub obsunięcia się ziemi powinni zgłosić te szkody jak najszybciej do urzędu gminy lub urzędu wojewódzkiego, celem podjęcia działań w zakresie oszacowania tych szkód przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia tych szkód. W przypadku suszy komisja szacuje szkody w uprawach znajdujących się na obszarach gmin na których wystąpiła susza, wykazanych w obwieszczeniach Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie klimatycznego bilansu wodnego dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb w okresie sześciodekadowym, zamieszczanych na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego.
Komisja powinna dokonać oszacowania szkód:
- w terminie 2 miesięcy od dnia ich zgłoszenia przez producenta rolnego, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy lub jej likwidacji,
- w terminie 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi – w przypadku szkód w środku trwałym,
- w terminie 12 miesięcy od ustąpienia wody umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód – w przypadku szacowania szkód w budynkach gospodarczych lub drzewach owocowych spowodowanych przez powódź.
Z oszacowania szkód komisja sporządza protokół w dwóch egzemplarzach, który podpisuje komisja oraz producent rolny. Jeden egzemplarz tego protokółu otrzymuje producent rolny.
Źród��o: www.minrol.gov.pl