Kongres Europejskich Rolników

Minister Sawicki przedstawił prezentację pt. „Jak zagwarantować wspólnotowy charakter WPR w ramach przyszłych reform”.

- Muszą być spełnione trzy warunki: po pierwsze potrzebujemy więcej europejskiej solidarności, po drugie mniej narodowych egoizmów, a po trzecie musimy patrzeć na WPR przez pryzmat celów a nie tylko chęci podziału budżetu – to według ministra zagwarantuje wspólnotowy charakter tej jednej z najstarszych wspólnotowych polityk.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że zawsze wsłuchuje się w głos polskich oraz europejskich rolników i uważa, iż wyznaczone 52 lata temu cele WPR są nadal aktualne. Niezbędna jednak jest debata w gronie państw członkowskich, za którą pójdzie pełne respektowanie dokonanych ustaleń.

Minister zwrócił też uwagę na potrzebę wypracowania odpowiednich mechanizmów na wypadek takiego kryzysu jak obecny, spowodowany rosyjskim embargiem.

- Nie możemy się zgadzać na nierówne traktowanie rolników zrzeszonych i niezrzeszonych – podkreślił minister Sawicki dodając, że - jest to szczególnie dotkliwe dla krajów, gdzie poziom zorganizowania jest niski.

W debacie głos zabrali m.in.: komisarz ds. rolnictwa i rozwoju wsi Dacian Ciolos, przewodniczący COMAGRI PE Czesław Siekierski, przedstawiciel włoskiej prezydencji - włoski sekretarz stanu ds. rolnictwa Giuseppe Castilione, jak również liczni przedstawiciele COPA, COGECA, CEJA, a także przedstawiciele rządów państw członkowskich oraz instytucji unijnych. 

Podczas konferencji prasowej przewodniczący COPA Albert Jan Maat podziękował w imieniu europejskich rolników polskiemu ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu za walkę o interesy rolników, zwłaszcza podczas kryzysu związanego z embargiem rosyjskim.

W Kongresie udział wzięło ponad 600 uczestników, w tym delegaci z 28 państw członkowskich UE oraz członkowie organizacji partnerskich COPA COGECA ze Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Turcji.

Celem Kongresu było pobudzenie debaty na temat nowej WPR, a w szczególności omówienie aspektów jej wdrażania i korzyści wynikających z niej dla gospodarstw rodzinnych i spółdzielni rolniczych, rozwoju obszarów wiejskich, wzrostu i zatrudnienia.

Kongres został zorganizowany w Międzynarodowym Roku Rolnictwa Rodzinnego ONZ 2014. Podczas Kongresu zwrócono uwagę na znaczenie badań i innowacji dla rentowności sektora rolnego oraz zastanawiano się nad dalszymi działaniami.

 

Źródło:  http://www.minrol.gov.pl