- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Krajowi Mistrzowie Agroligi 2012
W kategorii Rolnicy tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi został przyznany Państwu Gertrudzie oraz Krzysztofowi Szmurło z miejscowości Popławy woj., podlaskie, natomiast w kategorii Firma I Wicemistrzem Krajowym został właściciel Firmy Dary Natury Pan Mirosław Angielczyk z miejscowości Koryciny woj. podlaskie. Podczas Gali AgroLigi 2012, z udziałem kilkuset osób przybyłych z całego kraju, laureaci otrzymali z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego listy gratulacyjne oraz pamiątkowe puchary.
W uroczystościach nagradzania najlepszych polskich rolników i przedsiębiorców uczestniczył również Przewodniczący Zarządu ZZ CNMR Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, który serdecznie pogratulował sukcesu naszym podlaskim mistrzom.
Gertruda i Krzysztof Szmurło prowadzą oni w Popławach w gminie Brańsk 380-hektarowe gospodarstwo rodzinne. Razem z trzema synami w wieku 24-32 lata hodują 420 sztuk bydła, a od 200 dojnych krów oddali w 2012 r. do spółdzielni mleczarskiej 1 mln 800 tys. litrów mleka.
Natomiast zdobywca tytułu I Wicemistrza Mirosław Angielczyk jest twórcą i właścicielem firmy "Dary natury" w Korycinach, która specjalizuje się w zielarstwie. Rocznie przetwarza około 300 ton roślin i współpracuje z kilkuset zbieraczami i rolnikami, którzy produkują zioła na potrzeby przedsiębiorstwa.
"Jestem dumny, że głowy innych państw, podczas naszych spotkań, nie opowiadają mi już o dobrych, niewykwalifikowanych robotnikach czy sprawnych sprzątaczkach rodem z Polski, ale o jakości naszego jedzenia" - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski. "Chociaż obawialiśmy się, że Unia zaleje nas swoją żywnością, teraz to za granicą ludzie jedzą polskie sery i polskie wędliny oraz piją polskie mleko. A to oznacza, że droga, którą obraliśmy w rolnictwie i przemyśle przetwórczym, jest słuszna i powinniśmy iść nią dalej" - powiedział prezydent.
Tegoroczne tytuły to kolejny sukces podlaskiego rolnictwa. W ubiegłym roku, w tym samym miejscu, w kategorii rolników tytuł Mistrza Agroligi odbierali Jolanta i Adam Kochańscy z Jesionóweczki, a w kategorii przedsiębiorstw firma Trans-Rol z miejscowości Kruszewo – Wypychy koło Sokół.