- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Marcowe noce z przymrozkami, co czeka nas w kolejnych dniach?
15 marca temperatury minimalne spadły poniżej zera na terenie całego kraju.
Zimna północ
W województwie zachodniopomorskim temperatura minimalna na wysokości 5 cm nad powierzchnią gruntu spadła w Koszalinie do -6,4°C, podczas gdy na wys. 2 m wynosiła -2,3°C. Temperatura maksymalna sięgała 11,9°C (na wys. 5 cm) i 10°C (2 m). Różnica temperatur przy gruncie przekroczyła wartość 18°C.
W województwie pomorskim najzimniejsza była miejscowość Kościerzyna z temp. min. wynoszącą -7,8°C na wys. 5 cm przy pow. gruntu i -6,2°C na wys. 2 m.
Temperaturę min -12,9°C na wys. 5 cm przy pow. gruntu i -8,1°C na wys. 2 m odnotowano w miejscowości Gołdap w województwie Warmińsko-Mazurskim.
Zróżnicowana sytuacja w Polsce centralnej
Mniejsze spadki temperatur wystąpiły w Polsce centralnej, w szczególności w jej zachodniej części. Najłagodniejsze warunki meteorologiczne wystąpiły w województwie lubuskim, gdzie temp. minimalna na wys. 5 cm oscylowała w granicach -4°C, a na wys. 2 m wynosiła ok. -2°C.
W Warszawie temp. min. wynosiła -8,5°C na wys. 5 cm przy pow. gruntu i -6,0°C na wys. 2 m. Temp maksymalna na wys. 5 cm wyniosła 14,9°C. Amplituda temperatur przy gruncie wyniosła 23,4°C.
Południe z największymi różnicami temperatur
W Jeleniej Górze temp. min. wynosiła -11,9°C na wys. 5 cm przy pow. gruntu i -9,1°C na wys. 2 m. Temp maksymalna na wys. 5 cm wyniosła 13,3°C, więc różnica temperatur przy powierzchni gruntu przekroczyła 25°C.
W rejonie podgórskim można było mówić nie tylko o przymrozkach ale i o mrozie, ponieważ temperatura w ciągu dnia nie przekroczyła 0°C.
Prognozy IMGW
Dla województw śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego IMGW wydał na 16 marca ostrzeżenia przed silnym wiatrem.
Według prognoz w nocy 16/17 marca temperatura minimalna ma wynosić od -1°C na Podhalu i 1°C na wschodzie oraz w kotlinach sudeckich do 4°C na południu, zachodzie i nad morzem.
17 marca IMGW przewiduje na południowym zachodzie i miejscami na południu okresowo duże opady deszczu, a na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura w nocy 17/18 nie ma spadać poniżej 0°C.
Przymrozki mają wrócić w nocy 20/21 marca.
Źródło: www.topagrar.pl ; Fot. www.okiemrolnika.pl