Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż produktów.

Rolniczy handel detaliczny (RHD), dawniej nazywany sprzedażą bezpośrednią, jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. i przeznaczoną dla gospodarzy.
 

vat na żywność, Mateusz Morawiecki, tarcza antyinflacyjna, Konfederacja Lewiatan, Mariusz Zielonka

Obniżka VAT na żywność to ulga dla konsumentów. Chwilowa?

Obniżka VAT do zera procent na żywność to poważny problem dla przedsiębiorców - napisał w komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan. Obawia się też, że gdy zapowiedziana przez rząd tarcza antyinflacyjna przestanie działać,...

Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.

Jak mówił senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski (PiS) podczas sesji plenarnej Senatu, komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do rozwoju działalności rolniczego handlu detalicznego oraz zapewnić źródła stabilnego dochodu dla małych rodzinnych gospodarstw.

Dodał, że ustawa podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Znosi też limity żywności zbywanej w ramach RHD, a także zwiększa ilość punktów sprzedaży o sklepy, restauracje, stołówki. Zbywanie produktów roślinnych będzie możliwe na terytorium całego kraju.

Obecnie rolniczy handel detaliczny prowadzi ponad 14 tys. podmiotów, a liczba ta z roku na rok rośnie.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Żródło: www.agropolska.pl