- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż produktów.
Rolniczy handel detaliczny (RHD), dawniej nazywany sprzedażą bezpośrednią, jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. i przeznaczoną dla gospodarzy.
Obniżka VAT na żywność to ulga dla konsumentów. Chwilowa?
Obniżka VAT do zera procent na żywność to poważny problem dla przedsiębiorców - napisał w komentarzu Mariusz Zielonka, ekspert Konfederacji Lewiatan. Obawia się też, że gdy zapowiedziana przez rząd tarcza antyinflacyjna przestanie działać,...
Podstawowym warunkiem jej prowadzenia jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu.
Jak mówił senator sprawozdawca Jerzy Chróścikowski (PiS) podczas sesji plenarnej Senatu, komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. Nowe rozwiązania mają przyczynić się do rozwoju działalności rolniczego handlu detalicznego oraz zapewnić źródła stabilnego dochodu dla małych rodzinnych gospodarstw.
Dodał, że ustawa podnosi kwotę przychodów z tej działalności zwolnioną z podatku dochodowego z 40 tys. zł do 100 tys. zł. Znosi też limity żywności zbywanej w ramach RHD, a także zwiększa ilość punktów sprzedaży o sklepy, restauracje, stołówki. Zbywanie produktów roślinnych będzie możliwe na terytorium całego kraju.
Obecnie rolniczy handel detaliczny prowadzi ponad 14 tys. podmiotów, a liczba ta z roku na rok rośnie.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Żródło: www.agropolska.pl