- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Odbyło się IV Europejskie Forum Młodych Rolników
Spotkanie zainaugurowały wykłady Jorisa Baecke, szefa Europejskiej Rady Młodych Rolników (CEJA) oraz Waldemara Guby z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat problemów młodych rolników w Europie i strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020.
Następnie głos zabrał Piotr Kasprzak – Przewodniczący ZZCNMR, który powiedział: W perspektywie zbliżającej się reformy WPR najważniejszą rzeczą jest budżet rolny, w którym to chcielibyśmy aby znalazły się zapisy zwiększające premię dla młodych rolników, większy zwrot z inwestycji rolnych – 70 %. Najważniejsze jednak jest to aby zostały utrzymane kredyty preferencyjne na zakup ziemi do 2016 roku.
- Tylko 6 proc. europejskich rolników ma mniej niż 35 lat, a to może doprowadzić do kryzysu demograficznego w rolnictwie - powiedział Baecke, który wyjaśnił od razu, że w Polsce i kilku innych krajach europejskich ta średnia jest wyższa. Zdaniem szefa CEJA, należy zrobić wszystko, aby tę niekorzystną statystykę poprawić. Jednym z najważniejszych zadań powinno być szybkie stworzenie wspólnej polityki rolnej dla wszystkich państw członkowskich UE. - Teraz młody rolnik napotyka na wiele barier. Chodzi tu np. o utrudniony dostęp do kredytów, gdy tymczasem, zwłaszcza na początku działalności, potrzebne mu są pieniądze na rozruch – wyjaśniał szef młodych rolników w Europie.
Z kolei Waldemar Guba wyliczył, że od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej na poszczególne programy związane z polityką rolną wpłynęło ponad 100 mld zł, z tego połowę stanowiły płatności bezpośrednie. - Płatności bezpośrednie spożytkowane są przez rolników przede wszystkim na ich bieżącą działalność, ale spora część tych środków wykorzystywana jest na inwestycje.
Oczekiwania polskiego rządu względem kolejnego budżetu Unii na lata 2014-2020 to:
- zapewnienie równych warunków konkurencji
- niwelowanie różnic w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w rozszerzonej UE
- uwzględnienie dotychczasowych osiągnięć rolnictwa i WPR w planowaniu nowych zadań
- zapewnienie możliwie prostych i przejrzystych rozwiązań
- zapewnienie spójności między zadaniami a budżetem.
Po południu temat kolejnego unijnego budżetu był przedmiotem tzw. „okrągłego stołu”, przy którym rozmawiali przedstawiciele Sejmu, ministerstwa, samorządów i organizacji rolniczych. Wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk powiedziała, że jednym z priorytetów ministerstwa jest wynegocjowane takich środków, by stawki płatności bezpośredniej były na poziomie średniej europejskiej. Drugim z nich jest przeforsowanie przepisów dot. zazielenienia gospodarstw rolnych. Chodzi przede wszystkim o zmniejszenie procentowe powierzchni zazielenienia z 7 do 3 %.
Marszałek Witold Stępień powiedział, że ważna dla dalszego rozwoju obszarów wiejskich jest kontynuacja działań rozpoczętych w obecnej perspektywie finansowej: - Zmiany na wsi nastąpiły i są widoczne gołym okiem. Powinniśmy starać się rozkładać dofinansowanie dla wsi równomiernie z dopłat i Funduszu Spójności, bo tylko wtedy jest szansa dla mieszkańców tych terenów na rozwój i godne życie.
Z kolei wicemarszałek Artur Bagieński zwrócił uwagę, że bardzo ważne dla rozwoju polskiego rolnictwa jest, aby także małe gospodarstwa (do 15 ha) mogły partycypować w podziale środków unijnych.
Forum, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski w Łodzi, skierowane jest do rolników z Polski oraz innych krajów Europy i ma na celu umożliwienie im wymiany doświadczeń i nawiązanie kontaktów branżowych.
Drugiego dnia zaplanowano warsztaty, podczas których młodzi rolnicy mają rozmawiać m.in. o sprzedaży bezpośredniej i płatnościach bezpośrednich, organizacji rynków owoców i warzyw oraz akwakulturze (m.in. hodowli ryb), która ma być szansą na rozwój obszarów wiejskich.
Województwo łódzkie nie przypadkowo jest organizatorem Forum Młodych Rolników. Rolnictwo to jeden z głównych elementów składających się na siłę lokalnej gospodarki. Region zamieszkuje ponad 2,5 miliona ludzi. Wysoki procent stanowią mieszkańcy wsi, którzy stanowią blisko 36% ogółu ludności. Na ogólną powierzchnię gruntów w regionie wynoszącą 1,8 miliona hektarów, 1,1 miliona to użytki rolne. Średnia ich wielkość w gospodarstwach rolnych wynosi 7,5 hektara.
Źródło:www.lodzkie.pl