- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Odpowiedź MRiRW w sprawie rekompensat za straty producentów drobiu
W związku z wnioskiem Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie wydłużenia terminu naboru wniosków o rekompensaty strat poniesionych przez producentów drobiu na obszarach stref zapowietrzonej i zagrożonej wirusem grypy ptaków, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje co następuje:
"Podstawową formą likwidacji ognisk zjadliwej grypy ptaków są działania podejmowane przez inspekcję weterynaryjną, która wypłaca odszkodowania na podstawie wydawanych przez powiatowego lekarza weterynarii decyzji administracyjnych. Inspekcja Weterynaryjna wdraża w gospodarstwach rolnych wszystkie procedury, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, oraz kontrolują przestrzeganie przepisów mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby u drobiu.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że zgodnie z przepisami §13k rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa <Dz. U z 2015 r. poz.187 z póżn.zm.) pomoc dla producentów rolnych prowadzących w 2016 r. gospodarstwo, w którym są utrzymywane zwierzęta gospodarskie z gatunku drób, położone na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym określonym w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, jest przyznawana w drodze decyzji udzielanej na wniosek producenta rolnego, złożony do kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę tego producenta, w terminie od dnia 1 lutego 2017 r. do dnia 28 lutego 2017 r.
Na realizację powyższej pomocy, zabezpieczone zostały środki w wysokości 30 min zł. Zgodnie z informacją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa producenci drobiu złożyli 2.020 wniosków o udzielenie ww. pomocy na łączna kwotę 50,3 min zł. Aktualnie Agencja weryfikuje złożone wnioski.
Przedstawiając powyższe (...) informuję, że możliwość przywrócenia terminu składania przez producentów drobiu wniosków o udzielenie ww. pomocy będzie analizowana z uwzględnieniem środków budżetowych, które mogłyby być przeznaczone na taką pomoc."
Źródło: www.ppr.pl