- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Podatek dochodowy w rolnictwie od 2014 r.
Jak komentuje „GW”, nowy minister kontynuuje tym samym linię swego poprzednika, choć jako poseł miał opinię przeciwnika zmian.
Zdaniem Kalemby: podatek dochodowy zastąpi rolny, bo nie ma mowy, by rolnicy płacili dwie daniny. Jego stawka na początku powinna być na tym samym poziomie, co podatek rolny. Wprowadzenie podatku musi odbyć się przy akceptacji rolników i w 2013 r. będą szkolenia, które mają przygotować ich do zmian.
W unijnych systemach podatku dochodowego ujednolicone zostało pojęcie dochodu przedsiębiorstwa podlegającego opodatkowaniu. Dochody z działalności rolniczej podlegają tam takim samym zasadom opodatkowania jak dochody z działalności pozarolniczej.
Państwa członkowskie indywidualnie ustalają podstawę do opodatkowania dochodów z działalności rolniczej przyjmując do tego celu: dochód uzyskiwany wyłącznie z użytków zielonych (Belgia i Włochy) lub, dochód z całego gospodarstwa rolnego (Dania, Niemcy, Holandia) lub, łączny dochód z użytków rolnych i z gospodarstwa rolnego (Francja, Wielka Brytania, Grecja, Hiszpania).
Podstawę dochodu do opodatkowania ustala się w drodze szacunku lub według rzeczywistych danych wynikających z prowadzenia ksiąg rachunkowych. Stawki podatku dochodowego są progresywne, zróżnicowane w poszczególnych krajach UE i wynoszą od 27 do 72%.
Źródło:www.wrp.pl