- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Porozumienie w sprawie rolnictwa ekologicznego
- Poparliśmy ten kompromis choć nie jesteśmy z niego całkowicie zadowoleni. Liczmy na kontynuacje prac nad rozporządzeniem w Parlamencie Europejskim - powiedział po obradach minister rolnictwa Marek Sawicki.
W wyniku porozumienia przyjęto, iż każdy producent ekologiczny kontrolowany będzie raz w roku. Jednak w przypadku, gdy nie stwierdzi się nieprawidłowości to można ograniczyć częstotliwość takich kontroli. Ostatecznie przyjęto, iż okres pomiędzy kontrolami nie może być dłuższy niż 30 miesięcy. Jest to znaczne zmniejszenie obciążenia rolników na czym szczególnie zależało Polsce.
Ministrowie zgodzili się również, że w przypadku stwierdzenia pozostałości substancji niedozwolonych w produktach ekologicznych należy przeprowadzić szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu stwierdzenia czy rzeczywiście dane substancje były stosowane. Uzgodniono także, że kraje mogą utrzymać swoje specyficzne rozwiązania w tym zakresie do końca 2020r. Mogą one jednakże dotyczyć tylko produktów z danego kraju, tak aby nie zakłócać swobodnego przepływu i handlu produktami ekologicznymi.
Kompromis umożliwi prezydencji luksemburskiej rozpoczęcie rozmów z Parlamentem Europejskim na temat projektowanego rozporządzenia.
Podczas spotkania Rady państwa członkowskie oraz Komisja Europejska pozytywnie odniosły się do wypracowanego stanowiska i wniosku Państw Grupy Wyszehradzkiej w formule rozszerzonej o Bułgarię, Rumunię i Słowenię (GV4+3) o potrzebie poprawy pozycji rolników w łańcuchu żywnościowym. Wiele państw UE wnioskowało o podjęcie odpowiednich działań na poziomie unijnym w celu przeciwdziałania nieuczciwym praktykom handlowym, które obecne są we wszystkich państwach członkowskich UE.
Ponadto Komisarz ds. Rolnictwa, Phil Hogan poinformował Ministrów, że Komisja Europejska nie zaproponuje wydłużenia o 6 miesięcy okresu kwalifikowalności wydatków dla PROW 2007-2013 o co wnioskowała grupa państw.
Źródło: http://www.minrol.gov.pl/