Senat podjął uchwałę ws. WPR po 2020 roku

Uchwałę w tej sprawie Senat przyjął jednogłośnie.

Pierwsze czytanie senackiego projektu uchwały odbyło się we wtorek na wspólnym posiedzeniu komisji: ustawodawczej oraz rolnictwa. Senatorowie wprowadzili poprawkę zaproponowaną przez wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego. Dotyczy ona mocniejszego zaakcentowania potrzeby "silnego" budżetu Wspólnej Polityki Rolnej co najmniej w takiej samej wysokości, jak w obecnej perspektywie.

Jak wyjaśnił Zarudzki podczas czwartkowego posiedzenia Senatu, jest to kolejna uchwała, po uchwale Sejmu, wzmacniająca stanowisko, które będzie reprezentowane w negocjacjach z Komisją Europejską.

Wiceminister kilkakrotnie zapytany przez senatora Leszka Czarnobeja (PO) czy jest szansa na wyrównanie dopłat dla polskich rolników w przyszłej perspektywie finansowej nie odpowiedział, a jedynie zaproponował, że prześle senatorowi stenogram z posiedzenia Sejmu. "Nie chciałbym, żeby był dwugłos, jeżeli chodzi o sprawy płatności bezpośrednich. Minister Jurgiel przedstawił to w sposób precyzyjny i wyczerpujący" .

Według Zarudzkiego, polscy rolnicy otrzymują obecnie przeciętnie 248 euro na hektar, a średnia unijna wynosi 268 euro/ha.

W przyjętej przez Senat uchwale napisano: "Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że utrzymanie wspólnej, unijnej polityki na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich oraz jej finansowanie ze wspólnego budżetu, znacząco wpłynie na skuteczne wypełnienie wspólnotowych celów publicznych związanych z produkcją żywności i wymiarami: społecznym, gospodarczym i środowiskowym rolnictwa i obszarów wiejskich."

"Senat RP uważa, że kluczowe dla realizacji priorytetów stawianych przed przyszłą wspólną polityką rolną jest zapewnienie silnego i w pełni wspólnotowego finansowania tej polityki z budżetu Unii. Budżet wspólnej polityki Unii Europejskiej winien odzwierciedlać rosnącą skalę wyzwań, jakie stoją dziś przed europejskim rolnictwem" - czytamy.

"Jednocześnie Senat Rzeczypospolitej Polskiej domaga się zapewnienia równych warunków konkurowania na jednolitym rynku rolno-żywnościowym. Dla realizacji tego celu konieczne jest m.in. odejście od historycznych kryteriów podziału środków na płatności bezpośrednie poprzez ostateczne zakończenie procesu wyrównania poziomu płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi" - zaznaczono.

 

Źródło: Farmer.pl