Spisz się dla przyszłości wsi!

 

Podobnie, jak Polska, pozostałe kraje członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do przeprowadzenia spisu rolnego w 2010 r. (za wyjątkiem Grecji, Hiszpanii i Portugalii, które przeprowadziły badanie już w 2009 r.). Zebrane dane zostaną wykorzystane przez Komisję Europejską na potrzeby Wspólnej Polityki Rolnej. Podstawami prawnymi spisu są: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1166/2008 z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie badań struktury gospodarstw rolnych i badania metod produkcji rolnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 571/88 (Dz. U. UE nr L 321 z dnia 1 grudnia 2008 r.); Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o powszechnym spisie rolnym w 2010 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 126, poz. 1040).

Wszystkie zbierane i gromadzone w ramach prac spisowych dane osobowe i indywidualne są objęte tajemnicą statystyczną, to znaczy są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Osoby wykonujące prace spisowe (np. rachmistrze, ankieterzy statystyczni) złożyły na piśmie przyrzeczenie o bezwzględnym jej przestrzeganiu. Także wyniki spisu zostaną opracowane w taki sposób, aby nie była możliwa identyfikacja poszczególnych osób i gospodarstw rolnych.

Pracami związanymi z PSR 2010 kierują: Generalny Komisarz Spisowy - Prezes Głównego Urzędu   Statystycznego,Wojewódzki Komisarz Spisowy (na terenie województwa) - wojewoda; zastępcą wojewódzkiego komisarza spisowego jest dyrektor Urzędu Statystycznego, Gminny Komisarz Spisowy (na terenie gminy) - wójt, burmistrz, prezydent miasta; zastępcą gminnego komisarza spisowego jest osoba wyznaczona przez komisarza gminnego. Pytania spisowe będą       dotyczyły:prowadzenia działalności rolniczej, użytkowania gruntów, powierzchni zasiewów, pogłowia zwierząt gospodarskich, ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych (wg stanu na 30 czerwca br.), struktury dochodów gospodarstwa domowego, prowadzenia działalności innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym, aktywności ekonomicznej, zużycia nawozów mineralnych, wapniowych (w ciągu 12 miesięcy poprzedzających 30 czerwca br.), a zgodnie z ustawą z dnia 17 lipca 2009 r. o powszechnym spisie rolnym w 2010 r. użytkownicy gospodarstw rolnych są zobowiązani do udzielania na nie ścisłych, wyczerpujących, zgodnych z prawdą odpowiedzi.

Do 17 października każdy rolnik może spisać się samodzielnie przez Internet. Jest to tzw. samospis internetowy, najłatwiejszy i najszybszy sposób spełnienia obowiązku spisowego. 1 września br. Główny Urząd Statystyczny udostępnił na swoich stronach internetowych –elektroniczny formularz spisowy (on-line). Dostęp do niego będą mogli uzyskać wyłącznie rolnicy! Przed rozpoczęciem spisu elektroniczne formularze spisowe dla każdego gospodarstwa rolnego zostały już częściowo wypełnione informacjami będącymi w posiadaniu innych instytucji państwowych (np. ARiMR). Brakujące dane należy uzupełnić, a jeśli pojawią się błędne informacje – skorygować je.

Samospis – krok po kroku:
1. Uruchom przeglądarkę internetową i wejdź na stronę http://www.stat.gov.pl lub http://www.spis.gov.pl.
2. Wybierz Formularze Spisowe, a następnie Formularz identyfikacyjny (osoba przystępująca do spisu musi być zidentyfikowana). Wpisz w nim swoje dane: PESEL, nazwisko, imię (w przypadku osób fizycznych) lub REGON i NIP (w przypadku osób prawnych) i utwórz własne hasło (zgodnie z podanymi informacjami). Przy poprawnie wpisanym haśle kolor informacji nt. hasła zmieni się z czerwonego na  zielony.
3. Poprawnie wpisane hasło zmieni kolor z czerwonego na zielony. Zapamiętaj lub zapisz hasło, jeżeli planujesz wypełnianie formularza etapami (od momentu pierwszego zalogowania do formularza dane można wprowadzać i uzupełniać przez 14 dni, w zależności od dysponowania czasem, dowolnego dnia i o dowolnej porze). Hasło będzie Ci potrzebne do ponownego uruchomienia   formularza.
Uwaga! Jeśli zapomnisz lub zgubisz swoje hasło, możesz je odtworzyć uruchamiając ponownie formularz identyfikacyjny (hasło nie jest jednorazowe).
4. Przepisz ciąg znaków z obrazka widocznego na stronie internetowej w wyznaczone do tego miejsce. Jest to dodatkowe zabezpieczenie Twoich   danych.
5. Naciśnij  „Zaloguj”.
6. Przystąp do wypełniania indywidualnego formularza spisowego, przeznaczonego wyłącznie dla Ciebie (na ekranie będą się pojawiać tylko pytania dotyczące Twojego gospodarstwa rolnego). Pamiętaj! Na stronach internetowych GUS znajduje się szczegółowa instrukcja wypełniania formularza  spisowego.
Samodzielnie mogą spisać się także rolnicy, którzy nie mają dostępu do Internetu – wystarczy komputer. Należy pójść do najbliższego biura spisowego (w urzędzie gminy lub w urzędzie statystycznym) z własnym nośnikiem, np. z płytą CD lub z pendrivem. Skopiowany przez urzędnika program trzeba zainstalować na dowolnym komputerze i wypełnić formularz według załączonej instrukcji. Jest to tzw. formularz off-line, nie zawierający danych z rejestrów administracyjnych. Po wypełnieniu formularz należy przekazać do biura spisowego.
8 września rozpoczęło pracę 11 809 rachmistrzów spisowych i 357 ankieterów statystycznych.Ankieterzy statystyczni będą realizować wywiady telefoniczne. Zadzwonią do rolników, którzy nie spisali się przez Internet. Ankieterzy są pracownikami urzędów statystycznych i dzwoniąc do respondentów podadzą swoje dane identyfikacyjne. Tożsamość ankieterów można w każdej chwili sprawdzić w wojewódzkim biurze spisowym (urzędzie statystycznym).

Gospodarstwa rolników, którzy nie spisali się samodzielnie przez Internet lub w wywiadzie telefonicznym, odwiedzą rachmistrze spisowi. Rachmistrz spisowy musi nosić w widocznym miejscu identyfikator ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz pieczęcią urzędu statystycznego, pieczątką imienną i podpisem dyrektora urzędu. Tożsamość rachmistrza można potwierdzić w gminnym biurze spisowym (urzędzie gminy). Rachmistrz przeprowadzając wywiad nie będzie miał formularzy papierowych. Odpowiedzi na pytania spisowe wpisze bezpośrednio do przenośnego urządzenia elektronicznego (hand-held). Zebrane dane będą automatycznie kodowane i przesyłane do serwera GUS. Informacje o Powszechnym Spisie Rolnym 2010 można znaleźć: na stronach internetowych www.spis.gov.pl i www.stat.gov.pl w Gminnym Biurze Spisowym (Urząd Gminy) lub Wojewódzkim Biurze Spisowym (Urząd Statystyczny).

Od 1 września do 31 października br. działa Infolinia: 800 800 800 z telefonów stacjonarnych (połączenie bezpłatne) 22 44 44 777 telefonów komórkowych (połączenie zgodne z cennikiem operatora). Pytania dotyczące spisu można kierować na adres:

spis@stat.gov.pl

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

.

Władysław Wiesław Łagodziński
Rzecznik Prasowy Prezesa GUS
Warszawa, 3 września 2010  r.


źródło:www.kulturawsi.pl