- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Spotkanie Grupy Dialogu Cywilnego ds. Rolnictwa Ekologicznego
Na spotkaniu wybrano Przewodniczącą grupy, którą została Lone Andersen z COPA – COGECA. Głównym punktem spotkania była praktyczna implementacja nowego Action Plan dla rolnictwa ekologicznego, który został przyjęty w kwietniu 2014 r. Dokument ten kładzie duży nacisk na promocję żywności ekologicznej oraz zwiększenie świadomości konsumenckiej. Action Plan ma również zmaksymalizować wysiłki na rzecz walki z „fałszowaniem żywności” oraz kontynuować działania na rzecz edukacji nauczycieli i dzieci w zakresie racjonalnego żywienia i spożywania żywności ekologicznej.
Głównym zadaniem, jakie Komisja stawia przed Grupą, jest zwiększenie zainteresowania rolnictwem ekologicznym wśród producentów, w szczególności wśród gospodarstw do 5 ha (włączając w to rolników stosujących metody ekologiczne, lecz nieobjętych programem). Dzięki temu tzw. mali rolnicy mieliby szansę zostać objęci uproszczonymi wymogami formalnymi oraz mogliby zostać zwolnieni z części opłat wynikających z prowadzenia gospodarstwa ekologicznego, co miałoby zachęcić ich do zmiany profilu produkcji.
Popyt na żywność ekologiczną w UE - w szczególności w państwach Europy Zachodniej - rośnie znacznie szybciej niż jej podaż, a brakujące zapotrzebowanie jest uzupełniane importem z państw trzecich (np. USA, Kanada, Argentyna). Dlatego też działania mające na celu zwiększenie produkcji żywności ekologicznej będą jednym z największych wyzwań perspektywy na lata 2014-2020.