- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Terminy siewu zbóż jarych już opóźnione
Rolnicy mają obecnie ręce pełne roboty. Mimo że temperatury wzrosły i większość prac polowych, w tym siewy, można by wykonywać na dobre, to niestety nadal lokalnie jest to utrudnione, ponieważ z powodu wilgoci, rolnicy często nie mogą wjechać w pole. Warto wiedzieć, że siew zbóż w zbyt wilgotną glebę jest obarczony dużym ryzykiem – szczególnie na glebach ciężkich i średnich. Mazanie się gleby, bowiem może prowadzić do zaburzeń stosunków wodno-powietrznych w glebie, co nie wpływa pozytywnie na równomierne wschody roślin.
Najbardziej wrażliwe na opóźnienie terminu siewu są (w kolejności) owies, pszenica, pszenżyto i jęczmień. Trzeba pamiętać, że jęczmień browarny powinno się wysiewać wcześniej niż pastewny.
Teoretycznie dopuszczalny opóźniony termin wysiewu dla owsa to: na zachodzie Polski - do 4 kwietnia, centralna i południowa – do 10 kwietnia, na północny i wschodzie – do 15 kwietnia, a na północnym-wschodzie – do 20 kwietnia. W wypadku pszenicy terminy te to: zachód Polski – do 5 kwietnia, centralna i południowa Polska – do 10 kwietnia, północna i wschodnia Polska – do 15 kwietnia, północno wschodnia do 20 kwietnia. W wypadku jęczmienia te terminy są wydłużone, bo trwają: zachód Polski – do 15 kwietnia, centralna i południowa Polska – do 20 kwietnia, północna i wschodnia Polska – do 25 kwietnia, północno wschodnia - do 30 kwietnia.
Generalnie zboża jare nie lubią opóźnień, bo skraca to okres ich wegetacji, a tym samym rozwój - szczególnie faz krzewienia i strzelania w źdźbło. Wtedy to powstają zawiązki i następuje rozwój kwiatostanów i kwiatów - organów decydujących o wysokości plonu ziarna. Wyższe temperatury i dłuższy dzień sprawia, że rośliny szybciej przechodzą fazę krzewienia i szybko też osiągają fazę strzelania w źdźbło, co w konsekwencji prowadzi do ograniczenia liczby kłosów na jednostce powierzchni, a tym samy zmniejsza się plon.
Rolnicy jednak nie mają wyjścia i korzystają z „okna pogodowego”. Co mogą jeszcze zrobić? Niewiele. Na wybór odmiany bardziej tolerancyjnej na opóźniony siew raczej już nie ma szans, gdyż farmerzy wcześniej przygotowali i zaprawili dane odmiany i nawet z powodów ekonomicznych nie zdecydują się na ich zmianę. Co można? Można za to zadbać, aby norma wysiewu zbóż z opóźnionego terminu siewu była większa o ok. 10-15 proc. zalecanej w optymalnych warunkach. Dodatkowo trzeba zadbać o staranny siew i dopilnować, aby ziarniaki były przykryte warstwą gleby (bo wierzchnia warstwa gleby w obecnie wysokie temp. 20ᵒC się szybko wysuszy i nasiona nie przykryte – nie skiełkują). Ważna jest też odpowiednio i mimo wszystko starannie przygotowana gleba pod zasiew i wyrównanie pola, bez grud.
Źródło: Farmer.pl