- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Trzeba wykupić ponad 100 tys. sztuk trzody chlewnej ze strefy buforowej
W ubiegłym tygodniu Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt Komisji Europejskiej zdecydował o zmniejszeniu w Polsce strefy objętej najbardziej dotkliwymi restrykcjami w związku z afrykańskim pomorem świń. Obejmą one powiaty: sejnieński, augustowski, sokólski i białostocki w woj. podlaskim.
"Strefa zagrożenia (dotyczącego ASF) jest na niecałych czterech powiatach. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w piątek, a od soboty wejdzie w życie" - zapowiedział minister rolnictwa Marek Sawicki po poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa w Brukseli.
Jak podkreślił, "trzeba jak najszybciej skupić trzodę z obszarów +wyjmowanych+ ze strefy buforowej". I w związku z tym do soboty trzeba wykupić trzodę z terenu woj. lubelskiego i powiatu łosieckiego w woj. mazowieckim. Równolegle trwa wykup trzody chlewnej z woj. podlaskiego - zaznaczył Sawicki. Do wykupienia jest sto kilkadziesiąt tys. sztuk trzody chlewnej.
"Moce przerobowe zakładów, które pracują w tamtych okolicach są na tyle duże, że kupienie tej ilości trzody nie powinno być problemem" - uważa minister rolnictwa. Jak dodał, trzeba spieszyć się z wykupem, ponieważ w związku z przypadkami ASF "część rolników przetrzymała swoje produkty" i mają opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych. Zadaniem Agencji Rynku Rolnego będzie jak najszybsze wypłacenie rekompensat współfinansowanych przez UE, a zakłady powinny wypłacić rolnikom należne im pieniądze - podkreślił minister.
Strefa buforowa została wyznaczona w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy.
Rolnicy, których gospodarstwa są w strefie buforowej, otrzymają rekompensaty z powodu spadku cen skupu żywca w związku z ASF. Zgodnie z zatwierdzonymi w czwartek zasadami, producenci trzody z tej strefy otrzymają maksymalnie 35,7 euro za 100 kg (waga tuszy), za świnie ubite od 26 lutego do 25 maja. Pula środków dla Polski pozwoli na dopłaty w łącznej wysokości do 20 tys. ton mięsa, co daje 7,14 mln euro wsparcia, z czego UE sfinansuje 50 proc.
Sawicki zaznaczył, że choć obecnie jest zgoda KE na dopłatę do skupu 20 tys. ton żywca, to ministerstwo rolnictwa w poniedziałek wystąpiło do KE o zwiększenie dopłaty do 40 tys. ton żywca. Kwota na ten cel wyniosłaby ok. 15 mln euro, przy czym połowa będzie pochodziła z budżetu krajowego.
Wypłatą rekompensat zajmie się Agencja Rynku Rolnego. Podstawą do uzyskanie rekompensaty będzie faktura sprzedaży świń.
Źródło:www.ppr.pl