Tusk: w tym tygodniu propozycje rewizji niektórych zapisów Zielonego Ładu

Jak mówił Tusk na konferencji prasowej z premier Litwy Ingridą Szimonyte, niektóre zapisy Zielonego Ładu "nie do końca są adekwatne do rzeczywistych problemów Unii Europejskiej", a "ochrona środowiska nie może i nie musi być w konflikcie z produkcją żywności".

Jak zapowiedział Donald Tusk, w najbliższych dniach będzie występował z inicjatywą rewizji Zielonego Ładu, która będzie miała na celu ochronę europejskiego rynku żywności. "W tym tygodniu będę publicznie ogłaszał treść propozycji pod adresem Komisji Europejskiej i liderów państw członkowskich".

"Znajdziemy sposób, aby zapisy Zielonego Ładu nie uderzały w interesy dużych grup ludności, nie tylko rolników" - zaznaczył szef rządu. "Europa nie musi być skazana na wojnę domową ekologii z rolnictwem" - dodał.

Tusk dodał, że jest przekonany, iż w tej sprawie Polska z Litwą będą prezentować spójne stanowisko, a w dodatku jest dużo więcej państw członkowskich Unii jest gotowych do "twardej rozmowy" o Zielonym Ładzie. "Żyjemy w warunkach wojny wypowiedzianej przez Rosję, a kwestie samowystarczalności żywnościowej są tak samo ważne, jak bezpieczeństwo militarne" - oświadczył.

Ingrida Szimonyte przypomniała, że rolnicy na Litwie w styczniu protestowali przeciwko niektórym zapisom Zielonego Ładu. Jak podkreślała, z jednej strony wymogi dalszego ograniczenia emisji dla Litwy to "bolesne wyzwanie", z drugiej strony społeczeństwo oczekuje czystej wody i ochrony siedlisk przyrodniczych.
W ocenie Szymonite, we wdrażaniu Zielonego Ładu powinny być np. odstępstwa jeśli chodzi o tempo wprowadzania nowych rozwiązań.

"Mamy wiele sugestii do Komisji Europejskiej, jak bez zapaści rolnictwa przystosować się do nowych reguł" - powiedział premier Litwy.

Od kilku tygodni trwają w Polsce, a także w innych krajach UE, protesty rolnicze. We wtorek rolnicy demonstrowali w Warszawie. Postulaty polskich rolników to odstąpienie od przepisów Zielonego Ładu, uszczelnienie granic przed napływem produktów rolno-spożywczych spoza UE, oraz obrona hodowli zwierzęcej w Polsce.

Źdródło: www.agropolska.pl