- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Warsztat na temat Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji - TTIP
23 września br. przedstawiciele Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Komisję Europejską- Dyrekcję Generalną ds. Środowiska
Celem spotkania był dialog społeczny w zakresie ochrony środowiska w kontekście negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji – TTIP. Podczas interaktywnej sesji przedstawiciele zaproszonych organizacji zidentyfikowali główne wątki związane z TTIP, różnorodnością biologiczną i rolnictwem w Polsce. W oparciu o doświadczenie uczestników warsztatu sformułowano również zalecenia dotyczące ograniczenia ryzyka wynikającego z wejściem w życie umowy TTIP, jak i poprawienia jakości dialogu publicznego na temat skutków TTIP dla Polski. Rozmówcy przyjrzeli się również skutkom środowiskowym TTIP dla małych i średnich gospodarstw. Uczestnicy rozmawiali o potencjalnym zagrożeniu TTIP dla polskiego sektora rolnego, szczególnie jeśli chodzi o kwestie stosowania GMO oraz hormonów i antybiotyków w rolnictwie. Celem projektu było przyczynienie się do rozwinięcia systematycznej debaty publicznej i wyjaśnienia podstawowych zagadnień w kontekście negocjacji TTIP.
TTIP - główne założenia
Na początku 2013 roku liderzy Unii Europejskiej i USA rozpoczęli negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w Dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP). Jest to największa dwustronna umowa handlowa, jaka kiedykolwiek była przedmiotem negocjacji, które mają na celu osiągnięcie porozumienia w trzech podstawowych obszarach: dostęp do rynku, współpraca w zakresie regulacji i bariery pozataryfowej, przepisy, zasady i nowe metody współpracy odpowiadające wyzwaniom i szansom związanym z światowym handlem- w tym ułatwienie wymiany handlowej, konkurencja, energia i surowce. Negocjacje TTIP wywołały obawy wielu Europejskich grup interesu, polityków i obywateli, często związane z wpływem porozumienia na środowisko oraz jego ochronę za pomocą instrumentów politycznych i prawnych. Z tego powodu odbywają się konsultacje społeczne mające na celu przybliżenie opinii publicznej informacji związanych z umową.
Żródło: Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Środowiska