Wizyta studyjna na temat przetwórstwa na poziomie gospodarstwa

Poniżej przedstawiamy relację z najważniejsze punkty merytoryczne wizyty:

Poniedziałek, 28 czerwca

Wizyta w Austriackiej Izbie Rolniczej - udział w seminarium: Wymagania formalno-prawne dla przetwórstwa na poziomie gospodarstwa, systemy jakości żywności, system kontroli i nadzoru przetwórstwa w małych gospodarstwach, systemy dystrybucji bezpośredniej,

Wizyta w rodzinnym gospodarstwie Lindenhof – Familie Eisenkölbl zajmującego się chowem bydła mięsnego. W skład stada wchodzą: 28 krów mamek rasy Fleckvieh (simental) i Aubrac oraz byk rasy Galloway. Częściowo ekologiczne gospodarstwo zajmuje się przede wszystkim przetwarzaniem i dystrybucją mięsa cielęcego gł. wędlin, wędzonek i smalcu, a ponadto sprzedaje soki i wina wytworzone z jabłek.

Wtorek 29 czerwca

Wizyta w gospodarstwie ekologicznym Hofkäserei Deutschmann na terenie landu Steiermark (Styria) prowadzącym produkcję serów miękkich i twardych z mleka surowego. Zbyt: 75% rynek Austrii, 25% eksport do krajów UE. Produkty mają znak jakości BIO Austria, a gospodarstwo należy do organizacji ekologicznych oraz Slow Food Styria,

Gospodarstwo Veidlbauer w Karyntii zajmującym się przetwórstwem owoców – głównie jabłek odmian m.in. Gala, Topaz, Idared oraz czereśni, gruszek Williams. W gospodarstwie rocznie produkowane jest 7 tys. litrów soku jabłkowego oraz 5 tys. litów wina.

   

Środa, 30 czerwca

Udział w seminarium dotyczącym wymagań formalno-prawnym dla przetwórstwa surowców rolnych w gospodarstwach, systemy jakości żywności, systemy kontroli i nadzoru przetwórstwa w małych przetwórniach na terenie Włoch. Przedstawienie regionalizacji kraju, zmian jakie zaszły we włoskim rolnictwie w ostatnich latach, znaków towarowych, systemu doradztwa rolniczego oraz metod dystrybucji produktów wytworzonych w gospodarstwie, polityki regionu Emilia Romagna.

Wizyta w gospodarstwie Massimo Veronesi w Bolonii zajmującym się sprzedażą bezpośrednią,  produkcją i przetwórstwem owoców i warzyw – czereśni, brzoskwiń, moreli, jabłek, gruszek, śliwek. Rolnik sprzedaje świeże owoce i warzywa oraz dżemy na targu, natomiast owoce wozi do małej przetwórni, gdzie jest produkowany dżem z etykietą rolnika.

Czwartek, 1 lipca

Wizyta gospodarstwie w Reggio Emilia zajmującym się chowem bydła mlecznego i produkcją oryginalnego sera Parimigaino Reggiano. Obserwacja całego procesu produkcji i znakowania sera, zwiedzanie magazynu oraz sklepu, w którym sprzedawane są sery oraz inne produkty ekologiczne wytworzone przez miejscowych rolników. Gospodarstwo prowadzi również zajęcia dydaktyczne z zakresu m.in. uprawy ekologicznej czy produkcji serów.

Udział w spotkaniu na temat struktury regionu i produktów produkowanych w regionie Emilia Romagna, w którym znajduje się 4000 gospodarstw ekologicznych oraz 460 producentów serów. Gospodarstwa ekologiczne prowadzą głównie młodzi rolnicy

Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym prowadzącym zajęcia dydaktyczne dla dzieci pt. „Od ziarenka do bochenka”, gdzie dzieci uczestniczą w procesie produkcji pieczywa. W gospodarstwie znajduje się młyn kamienny i opalany drewnem piec.

Wizyta w winnicy San Polo w Castelvetro zajmującej się ekologiczną produkcją wina z winogron szczepów Lambrusco, Trebbiano i Chardonnay. Poznanie procesu produkcji wina.