- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Wizyta studyjna przedstawicieli ZZCNMR w Porto
Seminarium otworzył przewodniczący AJAPu Armando Panchez przekazał on głos przedstawicielom środowisk naukowych i organizacji społecznych. Pierwsza część seminarium została poświęcona problematyce kryzysu demograficznego w rolnictwie, który szczególnie mocno dotyka Portugalię, gdzie jest mniej niż 3 % rolników poniżej 35 lat. Omawiano przyczyny tego niekorzystnego zjawiska i działania potrzebne do jego powstrzymania. Dyskutowano również nad definicją młodego rolnika i kryteriami jakie powinien spełniać.
Drugą część seminarium otworzył członek europarlamentu Nuno Melo, który poparł działania zmierzające do powstrzymania odpływu młodych ludzi z rolnictwa. Przewodniczący CEJA - Joris Baecke przedstawił stanowisko młodych rolników w sprawie poruszonych kwestii. Następnie zachęcił do poparcia akcji CEJA mającej na celu podniesienie świadomości eurodeputowanych na temat kryzysu demograficznego w rolnictwie (więcej na www.futurefoodfarmers.eu). Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. głównych reform WPR Capoulas Santos zapewnił, że w planach przyszłej WPR znajdują się mechanizmy ułatwiające start młodym. Na koniec wystąpiła minister rolnictwa, gospodarki morskiej, środowiska i planowania przestrzennego pani Assunção Cristas, która gorąco poparła wszelkie działania zmierzające do zażegnania pokoleniowego kryzysu w rolnictwie i przedstawiła politykę swojego gabinetu w tym zakresie.
Następnie odbyło się posiedzenie grupy roboczej CEJA. Delegaci poparli stanowisko CEJA w sprawie wsparcia dla młodych rolników określanych jako osoby do 40 lat i prowadzący gospodarstwo o powierzchni do 100ha. Koniec spotkania został poświęcony dalszej pracy nad tematyką "zazieleniania".
Drugiego dnia członkowie seminarium odwiedzili dwa gospodarstwa rolne. Pierwsze to małe (ok. 1,5ha) gospodarstwo rodzinne zajmujące się uprawą warzyw. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii uprawy hydroponicznej przez cały rok są produkowane wysokiej jakości produkty, które są sprzedawane bezpośrednio restauratorom. Jest to doskonały przykład, że także prowadzenie małego gospodarstwa może być rentowne. Quinta de Pacheca - drugie odwiedzone gospodarstwo jest jedną z najsłynniejszych posiadłości w regionie Douro od wieków słynącym z produkcji win. W rękach rodziny obecnych właścicieli znajduje się od 1903r., ilustruje ono przeobrażenia branży winiarskiej, w której niezwykle ważne jest aby produkować wina pod własną rozpoznawalną marką.