- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Z młodymi rolnikami o teraźniejszości i przyszłości rolnictwa
Podczas spotkania minister Ardanowski przedstawił najnowsze informacje dotyczące rozmów w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej. Podkreślał, że polski rząd w negocjacjach dotyczących nowego budżetu priorytetowo traktuje sprawę odpowiedniego poziomu wydatków na dwie polityki traktatowe: wspólną politykę rolną i politykę spójności. Zaznaczył, że wiele wskazuje na to, że końcowe decyzje będą korzystniejsze niż wyjściowa propozycja Komisji Europejskiej. Przypomniał także, że możliwość wyrównania płatności bezpośrednich jest ściśle związana z politycznym kalendarzem prac nad unijnym budżetem na lata 2021-2027.
Młodzi rolnicy interesowali się również aktualną sytuacją związaną ze zwalczaniem wirusa afrykańskiego pomoru świń, która to choroba jest już problemem dla wielu krajów.
Szef resortu rolnictwa podkreślił, że od października ub. roku nie ma żadnego przypadku choroby afrykańskiego pomoru świń w polskich gospodarstwach. Podkreślił, że jednym ze sposobów zwalczania ASF jest bioasekuracja i ta bioasekuracja jest w gospodarstwach utrzymujących świnie coraz lepsza.
Minister informował rolników o tym, że dla rolniczych rodzin, które na terenach objętych ASF prowadzą teraz chów lub hodowlę trzody chlewnej, ale chcą z niej zrezygnować jest z PROW 2014-2020 oferowana pomoc na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie takiej pomocy.
Minister informował także o dobrze rozwijających się inicjatywach w ramach sprzedaży żywności bezpośrednio z gospodarstwa. Podkreślał, że jest to kolejna szansa na zwiększenia dochodów z własnego gospodarstwa, z której korzysta już blisko 20 tysięcy rolników. Wskazał też na możliwość uruchomienia małej rzeźni.
Szef resortu apelował również o podejmowanie przez rolników wspólnych działań, o organizowanie się do wspólnej pracy w ramach grup producenckich czy w spółdzielniach. Podkreślał, że pojedynczemu rolnikowi będzie coraz trudniej konkurować na rynku.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo