- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Znamy harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego WPR
Od 15 marca rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie. Na jednym wniosku aplikować o dopłaty do ziemi oraz o płatność redystrybucyjną (dopłata dodatkowa do 30 ha) oraz płatność dla młodych rolników.
MRiRW zapewnia, że rolnicy dobrze sobie radzą ze składaniem wniosków
Ponad 9 tys. rolników złożyło wnioski o dopłaty bezpośrednie - poinformował resort rolnictwa. Od tego roku można wnioskować o nowe rodzaje płatności związane z ochroną środowiska i klimatu w ramach sześciu ekoschematów. Nabór...
Gospodarze ponadto mogą starać się o dopłaty w ramach 6 ekoschematów, jak również o dopłaty związane z produkcją (tj. np. dopłaty do krów, kóz, pomidorów truskawek czy roślin strączkowych) oraz o wsparcie w ramach interwencje (działań) rolno-środowiskowo-klimatycznych, w tym o płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW). Kampania naboru tych wniosków potrwa do 15 czerwca.
Jako pierwsze działanie w ramach Planu Strategicznego 2023-2027, poza dopłatami bezpośrednimi, ruszy wsparcie dla pszczelarzy. Wnioski będzie można składać już od 3 kwietnia. Dofinansowanie będzie dotyczyło inwestycji i wspierania modernizacji gospodarstw pasiecznych; zwalczania warrozy; pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół. Pula środków przeznaczona na interwencje pszczelarskie w roku pszczelarskim 2023 wynosi ok. 47 mln zł, najwięcej pieniędzy trafi na modernizację gospodarstw pasiecznych.
Natomiast uruchomienie naborów na inne interwencje odbędzie się w II połowie br. I tak według orientacyjnych terminów podanych przez ARiMR, w ramach interwencji inwestycje i rozwój gospodarstw jako pierwsze będzie można składać wnioski o premie dla młodych rolników - od 30 czerwca; na pomoc dla małych gospodarstw - od 1 sierpnia; na inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacja) - od 23 października; na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF - 16 sierpnie, a od 15 listopada na inwestycje w gospodarstwach w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej.
Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszył na nowych zasadach
Rozpoczęła się kampania przyjmowania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Będzie to pierwszy nabór w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Nowością są dopłaty na realizację ekoschematów - poinformowała...
Od 2 października przewidywane jest uruchomienie naboru wniosków na interwencje sektorowe na rynku owoców i warzyw. A od 7 sierpnia możliwe będzie ubieganie się o wsparcie na tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych.
Jest już harmonogram naborów wniosków o przyznanie pomocy w 2023 r. w ramach Krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (KPS WPR 2023-2027).
Na realizację PS składa się: wsparcie w kwocie 17,3 mld euro w ramach I filaru WPR (dopłaty bezpośrednie) oraz 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich uzupełnione o współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro. W sumie wydatki na wspólną politykę rolną w naszym kraju wyniosą ponad 25 mld euro.
Harmonogram jest dostępny tutaj.
Źródło: www.agropolska.pl