- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Studiujesz? Dotknęła cię susza? Złóż wniosek o zapomogę
Ostatnio susza jest szeroko omawiana zarówno przez media jak i polityków. Rząd powołał komisje mające szacować straty spowodowane brakiem deszczu, a także obiecał wysokie odszkodowania dla rolników najbardziej dotkniętych suszą.
Tymczasem studenci, których rodziny utrzymują się wyłącznie z rolnictwa, również mogą liczyć na wsparcie finansowe w postaci zapomogi z tytułu wymarznięcia upraw lub strat spowodowanych przez suszę.
Aby ubiegać się o zapomogę niezbędny jest protokół lub zaświadczenie określające wysokość strat. Na dokumencie powinno być również napisane, kto jest właścicielem gospodarstwa, w jakiej gminie się ono znajduje oraz jaka jest jego wielkość. Należy również wypełnić wzór wniosku (najczęściej znajduje się on na stronie internetowej uczelni) i dołączyć oświadczenie o niepobieraniu świadczeń na innych kierunkach. Wysokość zapomogi określa Rozporządzenie Rektora danej uczelni, które jest wydawane co roku. Prawo do zapomogi mają wszyscy studenci uczelni publicznych i niepublicznych studiujący zarówno w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.
Fundusz Pomocy Materialnej, z którego pochodzą pieniądze przeznaczone na zapomogi, finansowany jest z budżetu państwa. Uczelnie otrzymują na ten cel dotację, odrębną na każdy rok kalendarzowy.
Szczegółowe zasady przyznawania pomocy materialnej dla studentów zawarte są tutaj.