- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Puławska bez GMO. Przynosi zysk hodowcy
Hodowca zainteresował się rasą puławską ponieważ oprócz wysokiej mięsności tuczników można uzyskać dodatkowe dopłaty do loch wyproszonych do 15 marca, w wysokości 1140 zł na sztukę.
Pierwsze osiem loszek hodowlanych zakupił w 2014 r. w Mełnie, gdzie była prowadzona hodowla rasy puławskiej. Następnie dokupił jeszcze cztery loszki i knurka od hodowców z województwa lubelskiego.
Obecnie rolnik posiada 33 lochy rasy puławskiej oraz jednego knura. W przyszłości chce powiększyć stado podstawowe do 40 sztuk i dąży do zwiększenia liczebności miotów do 10 prosiąt od maciory.
Hodowca chcąc ograniczyć koszty żywienia i zwiększyć konkurencyjność wytwarzanej wieprzowiny zdecydował się na tucz zwierząt bez dodatków GMO. W żywieniu zwierząt od 25-30 kg masy ciała do końca tuczu wykorzystuje wyłącznie białko z własnej produkcji oraz z mączki rybne i ziemniaczane, do czego namówił go prof. Wojciech Kapelański z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Tucz świń rasy puławskiej trwa od 7 do 7,5 miesiąca. Dodatkowo zwierzęta te mają niższą plenność. Jednak ich zaletą są mniejsze wymagania co do warunków utrzymania i żywienia. Jednocześnie uzyskuje się od nich smaczne mięso.
Stałymi odbiorcami wieprzowiny są Zakłady Mięsne Kwiecińscy, Masarnia Władysławowo oraz restauracje Ostromecka i Martina w Żninie oraz Gród Piasta spod Gąsawy.
Hodowca za kilogram wagi żywej z uwagi na tucz bez GMO otrzymuję dodatkowo jedną złotówkę więcej. Jego zdaniem możliwość uzyskania dopłat i wyższej ceny za wieprzowinę oraz niższe koszty żywienia tych zwierząt sprawiają, że ich hodowla jest opłacalna.
Źródło: https://www.agropolska.pl/