Suchy kwiecień, mokry i burzowy maj. Analizy i prognozy pogodowe

W ciągu najbliższych dni powinien się ukazać pierwszy raport suszowy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Będzie on dotyczy pierwszego okresu raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja br. Biorąc pod uwagę dramatyczny brak opadów w końcu marca i w całym kwietniu należało się spodziewać wystąpienia suszy rolniczej w uprawach objętych raportowaniem w tym okresie. A są to:

  • Buraki cukrowe,
  • Drzewa owocowe,
  • Krzewy owocowe,
  • Rzepak i rzepik,
  • Truskawki,
  • Zboża jare,
  • Zboża ozime,
  • Ziemniaki.

Jednak majowe opady, w niektórych województwach bardzo obfite i ulewne opady deszczu, zapewne wypłynęły na zmiany w Krajowym Bilansie Wodnym i dopiero ten raport pokaże, gdzie mimo opadów deszczu bilans jest niski.

Sytuacja hydrologiczno-meterologiczna

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podsumowała miniony tydzień. W raporcie RCB czytamy, że w analizowanym okresie odnotowano chłodny początek tygodnia związany z napływem nad Polskę powietrza arktycznego. W połowie tygodnia zaczęła napływać cieplejsza, wilgotna masa powietrza sprzyjająca opadom deszczu i burzom. W weekend temperatura w całym kraju osiągnęła 20°C. 18 i 19 maja Państwowa Straż Pożarna odnotowała 720 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych – głównie opadów deszczu, przyborów wód oraz silnego wiatru. Najwięcej interwencji strażacy mieli w województwie mazowieckim, bo aż 222.Dalej w woj. śląskim – 98 interwencji oraz w woj. podkarpackim, gdzie interweniowano 83 razy.

Sytuacja hydrologiczna

Według raportu RCB stan wody w dorzeczu Odry i rzek Przymorza układa się głównie w strefie wody średniej i niskiej, natomiast w dorzeczu Wisły w strefie wody średniej, lokalnie również występuje stan niski i wysoki (przede wszystkim na południu kraju). Sytuacja wyjściowa pod względem zagrożenia powodzią jest korzystna dla dorzecza Odry, środkowej i dolnej Wisły oraz rzek Przymorza (małe zagrożenie powodziowe), natomiast niekorzystna dla dorzecza górnej Wisy ze względu na aktualny poziom wody oraz charakterystykę rzek w tym obszarze.

"W okresie 11 maja – 10 czerwca prognozuje się średnią temperaturę i liczbę dni z opadem powyżej normy, zaś miesięczną sumę opadów poniżej normy. W omawianym okresie, w przypadku potwierdzenia się prognozy, w całej Polsce należy spodziewać się wahań stanu wody w strefie średniej i niskiej. Okresowo możliwe będzie wystąpienie większych wzrostów do strefy wody wysokiej, z punktowymi przekroczeniami stanów ostrzegawczych oraz alarmowych, spowodowanych opadami deszczu i spływem wód z górnej części zlewni. Tego typu wzrosty mogą się zaznaczyć w szczególności w rzekach górskich i obszarach zurbanizowanych. Poziom zagrożenia powodziowego będzie malał z powodu rozwoju wegetacji roślin" – czytamy w raporcie RCB.
 

Co nas czeka w pogodzie?

Według różnych prognoz meterologicznych do końca maja w Polsce będą dominowały temperatury powyżej 20°C i nadal będziemy mieli do czynienia z opadami deszczu. Na ogół będą one krótkotrwałe, ale bardzo intensywne, bo burzowe. To nie są dobre wieści, bo już ostatni dni pokazały, że lokalnie opady konwekcyjne mogą nieść z sobą grad i silne porywy wiatru, które będą stanowić zagrożenie dla upraw polowych i budynków mieszkalnych oraz gospodarczych.

www.topagrar.pl