- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Lokalnie silnie powylegane zboża
W kwietniu wielu rolników w obliczu suszy a także przymrozków zastanawiało się czy regulować (skracać) zboża, czy nie. Zdania na ten temat były podzielone i ostatecznie część gospodarzy takiego zabiegu nie wykonało. Dziś wielu z nich zbiera tego żniwo.
Zdecydowana większość plantacji nieskracanych, przez które przeszły nawałnice bardzo silnie powylegały. Oczywiście wyleganie pojawiło się także na polach gdzie użyto regulatory. Czasem jednak to jest efekt spóźnionego zabiegu (wykonanego po fazie 1 kolanka) lub w zbyt niskich dawkach. Taki zabieg bowiem nie zadział na 1 międzywęźle, które już się znacząco wydłużyło. A właściwe skrócenie i usztywnienie tego fragmentu źdźbła w największym stopniu odpowiada za wyleganie łodygowe.
Wyleganie dotyczy głównie rejonów gdzie potrafiło podczas jednej nawałnicy spaść 40 litrów na m2 i więcej, a w czasie ulewy wiał bardzo silny wiatr.
Lokalnie położył się także rzepak, a tam gdzie notowano rekordowe wiatry zanotowano nawet szkody w kukurydzy. Silny wiatr nie tylko zgiął wydawałoby się odporne na takie zjawiska pędy tej rośliny lecz także potrafił doprowadzić do ich złamania.
Żródło: https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/lokalnie-silnie-powylegan...