- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Tak niskich cen byków nie było od dawna
O ile ceny jałówek i krów względnie się ustabilizowały, o tyle stawki oferowane za byki nadal nie mogą podźwignąć się po spadku, który nastąpił na skutek afery dotyczącej nielegalnego uboju bydła z początku bieżącego roku.
Pogorszenie koniunktury w przypadku tej kategorii bydła tłumaczone jest m.in. osłabieniem handlu z takimi krajami jak Turcja czy Izrael, które należą do naszych głównych kontrahentów.
Obecnie cena za buhaje w ankietowanych zakładach w klasie R wynosi maksymalnie 12,40 zł/kg. Natomiast najwyższa stawka w klasie O wynosi zaś 12 zł/kg. Z kolei cena samców skupowanych w wadze żywej dochodzi do 7,50 zł/kg, choć najczęściej nie przekracza ona 7 zł/kg.
Znacznie lepiej kształtują się ceny jałówek. Aktualnie stawki oferowane przez zakłady za klasę R wynoszą maksymalnie 13,60 zł/kg, czyli ponad 1 zł więcej niż ubojnie proponują za buhaja. Ceny jałówek w klasie O zatrzymują się na poziomie 12,60 zł/kg. Za jałówki skupowane na wagę żywą rolnicy mogą otrzymać maksymalnie 7,1 zł/kg.
Na przyzwoitym poziomie utrzymuje się również cena krów. Zwierzęta w tej kategorii skupowane przez zakłady w rozliczeniu WBC wyceniane są maksymalnie na 11,5 zł/kg. Jeśli zaś chodzi o sztuki sprzedawane na żywą wagę, najwyższe stawki wynoszą obecnie 5,30 (ceny netto).