- STUDIA podyplomowe „Rolnictwo i ekonomika gospodarstw rolnych” w IERiGŻ-PIB
- Aktualności
- O organizacji
- Projekty/współpraca
- Pasje młodych rolników
- Polskie zboża od gór aż do morza – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych
- Warzywa i owoce dają super moce – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw
- Z wieprzowiną za pan brat – 2024 – Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego
- Galeria zdjęć
- Kontakt
Gęsina na świętego Marcina. Rusza kolejna edycja akcji
Gęsina na świętego Marcina. Rusza kolejna edycja akcji
Od 8 listopada do 1 grudnia trwać będzie w tym roku XI edycja akcji "Gęsina na św. Marcina". Tradycyjnie wybierane są najlepsze restauracje w całej Polsce, które w tym okresie serwują przynajmniej 3 dania na bazie tego mięsa.
Zdaniem Jacka Szklarka, pomysłodawcy akcji, efekty działań są bardzo wymierne bowiem spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 11 lat temu wrosło do około 300 gramów, czyli prawie 18 krotnie.
Na hodowli gęsi można dorobić. Pogłowie idzie w górę
Gęsi nie są obecnie częstym widokiem w gospodarstwach, ale ci, którzy prowadzą ich hodowlę, twierdzą, że warto to robić. I przekonują, że rodzina może w ten sposób dorobić. Gęsina to mięso szczególnie promowane jesienią na...
Wciąż jednak z 9 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie aż 90 proc., czyli około 21 tys. ton trafia na rynek niemiecki. Gęsina jest najdroższa z drobiu, co odpowiada jej jakości, jednak ceny czasami są spekulacyjne, na co składa się zbyt wysoki koszt jaj gęsich czy też wylęgniętych gąsiąt oraz marże zakładów drobiarskich i sklepów.
Jeśli producentom faktycznie zależy na uniezależnieniu się od rynku niemieckiego, muszą długoterminowo zainwestować w polski rynek, oferując gęsinę po bardziej przystępnych stawkach.
Program "Gęsiny na św. Marcina" będzie w tym roku wyjątkowy. Organizatorzy koncentrować się będą na starych, rodzimych rasach gęsi, jak Zatorska, Kartuska, Suwalska, Garbonosa, Rypińska i inne. Każdego roku, jedna z nich jest szczególnie prezentowana - w tej edycji najwięcej uwagi poświęcone zostanie Gęsi Garbonosej.
Jak co roku zorganizowany również zostanie konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych przepisów sami Szefowie Kuchni, biorący udział w akcji. Zwycięża przepis, który otrzyma największą liczbę głosów, zaś jego autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2019/2020.
Źródło: www.agropolska.pl